Veikkausliiga |

FF Jaro ei aio muuttaa pelitapaansa

FF Jaro yrittää kääntää kurssinsa alkavalla kaudella. Alexei Eremenko senior uskoo, että pietarsaarelaiset voivat yltää kuuden parhaan joukkoon.

 FF Jaron Alexei Eremenko senior.
01:00
FF Jaro on tehnyt paljon töitä puolustuspelin kanssa talven mittaan. Video: Yle

Pietarsaarelaisen FF Jaron otteet lässähtivät viime kauden loppua kohti, ja Veikkausliigan vuoden 2010 viitostila vaihtui viimeistä edelliseen sijaan. Kauden päätteeksi eroa Ykköseen pudonneeseen Rovaniemen Palloseuraan oli kuitenkin turvalliset kahdeksan pistettä. Teknistä jalkapalloa pelaava joukkue pyrkii nyt petraamaan suorituksiaan.

- Samalla linjalla me lähdemme pelaamaan. Samaa taktiikkaa olemme harjoitelleet jo tässä useamman vuoden ajan. Emme lähde sitä mihinkään muuttamaan, linjaa kapteeni Heikki Aho.

- Kyllähän meidän joukkueemme on melko liikkuva. Kun tosiaan tätä pelityyliä on harjoiteltu useampi vuosi, niin jokainen pelaaja tietää aika pitkälti, kuinka sitä peliä on tarkoitus pelata taktiikan mukaisesti. Toisaalta meillä on myös siihen sopivat pelaajat. Meillähän ei ole kasassa mikään maailman pisin joukkue. Keskipituus on varmaan kevyesti alle 180 senttiä, hän muistuttaa.

Päävalmentaja Alexei Eremenko senior aloittaa kolmannen täyden kautensa joukkueen peräsimessä. Hänen suhteensa ja tietämyksensä itäeurooppalaisesta jalkapallosta helpottaa huomattavasti laadukkaiden ulkomaalaisten pelaajien haalimista pikkuseuraan. Myös suomalaiset pelaajat tietävät, että Eremenkon alaisuudessa on mahdollisuus kehittyä. FF Jaron luotto päävalmentajaan on niin kova, että hänen työsopimuksensa on lehtitietojen mukaan muuttumassa ensi vuodesta lähtien vakituiseksi.

- Meidän on parannettava viime vuodesta. 11. sija ei ole missään tapauksessa tyydyttävä tulos minulle tai pelaajille. Tiedämme heikkoutemme ja olemme tehneet töitä niiden eteen. Tietenkään emme ole unohtaneet vahvuuksiamme, joita yritämme myös kehittää. Uskon, että voimme olla kuuden parhaan joukossa, Eremenko miettii.

Banner tuo ryhmään laatua

Uudet kasvot ovat paikallisvastustaja Vaasan Palloseurasta napattua keskikenttäpelaajaa Kevin Pethiä lukuun ottamatta ulkomaalaisia. Viron maajoukkuevahti Artur Kotenko solmi vuoden sopimuksen, ja hänen tiedetään olevan hyvä pelaamaan jalalla. Puolustuspään rooleihin pestattiin Pohjois-Amerikan MLS-liigassa useamman kauden pelannut Mike Banner, ja ylempänä tehoja odotetaan tuulennopealta Akil DeFreitasilta, joka on Trinidad ja Tobagon kansalainen.

- Banner voi olla erittäin mielenkiintoinen pelaaja tällä kaudella. Hänellä on joitakin poikkeuksellisia ominaisuuksia. Hän pystyy pelaamaan kolmella eri pelipaikalla - laitalinkkinä, laitapuolustajana ja tasapainottavana keskikenttäpelaajana. Hänellä on erittäin hyvä vasen jalka, hän on räjähtävä ja lukee peliä fantastisesti. Kova ja todella laadukas pelaaja, päävalmentaja kehuu.

Talvella useammassa maassa näyttöjä antanut senegalilainen Papa Niang oli viime vuoden mittaan punapaitojen paras maalintekijä 11 osumallaan, mutta loppukauden otsikot oli varattu Irakli Sirbiladzelle ja Mattias Warghille. Wargh rustasi jatkopestin pietarsaarelaisten kanssa pian kauden päättymisen jälkeen, ja myös Niang jatkaa joukkueessa ainakin toistaiseksi. Sirbiladze kuitenkin herätti loistavilla otteillaan muiden seurojen kiinnostuksen ja solmi lopulta kaksivuotisen sopimuksen FC Interin kanssa.

Muita hyökkäyspäässä ratkaisuihin pystyviä pelaajia ovat Timo Tahvanainen ja Tommi Haanpää, joka iski ikimuistoisen hattutempun RoPS:n verkkoon viime kesänä. Sirbiladze oli iso menetys, mutta todella positiivinen uutinen Keski-Pohjanmaalla oli belgialaisen keskikenttäpelaajan Dickson Agyemanin solmima jatkosopimus. Joukkueen Vuoden pelaajaksi valittu 26-vuotias Agyeman viihtyy hyvin pikkukaupungissa, ja se näkyy myös kentällä.

Skrabbilla on kova halu kehittyä

Vuoden 2011 parhaaksi poikapelaajaksi Suomessa valittu Simon Skrabb, 17, on saanut paljon huomiota osakseen. Hänestä tuli liigan kaikkien aikojen nuorin maalintekijä viime vuonna, ja nyt odotukset ovat jälleen hieman korkeammalla. Säästeliäästi peliaikaa saava Skrabb uskaltaa ottaa kentällä riskejä ja pelaa ikäisekseen kypsästi. Muita keskikentän nuoria taitureita ovat vuonna 1991 syntyneet Markus Kronholm ja Thomas Kula. Kokeneemmista Jussi Aalto voi saada isoja minuutteja ja kasvattajaseuraan palannut Jonas Emet uhkuu näyttöhaluja.

- Kyllähän Simonilla on loistava pelisilmä ja vähintääkin riittävä tekniikka. Tämä yhdistelmä tekee hänestä aika monipuolisen pelaajan. Toisaalta kaverilla tuntuu olevan tosi kova halu kehittyä. Varmasti kehitys ei jää tähän, kuvailee Aho.

Alakertaa johtavat kolmen Suomen mestaruuden Aho ja jättikokoinen venäläistoppari Maksim Vasiljev. Myös saksalaisen Tillmann Groven jatko oli hyvä asia punanuttujen kannalta. Nuorempaa kaartia edustavat Johan Brunell, Jari Sara ja Ilja Vaganov. Hyvin mahdollista on myös se, että 18-vuotias Peth nähdään keskikentän sijaan puolustuslinjassa. Maalivahtiosastolla Jesse Öst tuuraa Kotenkoa tarvittaessa.

- Jos viime vuotta katsellaan, niin omaan päähän meni luvattoman monta maalia. Siellä puolustuspäässä on ollut aika paljon tekemistä, ja sen eteen on kyllä tehty tälle vuodelle töitä. Jos saamme sitä puolta parannettua, niin lopputulos on varmasti paljon parempi. Ensimmäinen tavoite on se, että olemme paremmalla sijalla kuin kuluneella kaudella. Siinä on nyt ainakin ensimmäinen parannuksen kohde. Toisaalta alaspäin ei ainakaan kannata enää mennä, kertoo Aho.

FF Jaron joukkue

Maalivahdit
1 Artur Kotenko
31 Jesse Öst

Puolustajat
2 Tillmann Grove
3 Heikki Aho
4 Maksim Vasiljev
7 Mike Banner
8 Jari Sara
22 Johan Brunell
27 Ilja Vaganov

Keskikenttäpelaajat
6 Dickson Agyeman
10 Jussi Aalto
15 Markus Kronholm
17 Kevin Peth
18 Thomas Kula
19 Simon Skrabb
26 Jonas Emet

Hyökkääjät
9 Tommi Haanpää
11 Mattias Wargh
20 Akil DeFreitas
21 Timo Tahvanainen
25 Iidle Elmi
30 Papa Niang

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Käytäthän nimimerkkiä. Emme julkaise nimellä kirjoitettuja viestejä.

Pysythän aiheessa. Vain aiheeseen liittyvät viestit julkaistaan.

Viestisi luetaan toimituksessa ennen sen julkaisemista. Haluamme tarjota sinulle mahdollisuuden hyvin perusteltuun, laadukkaaseen ja moniääniseen keskusteluun. Tarkemmat pelisäännöt voit lukea tästä linkistä.

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Urheilun toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Urheilun toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Veikkausliiga

Urheilun pääuutiset

Suosittelemme

Urheilun tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä