Fränk Schleck: Tour ei ole sama ilman veljeäni
Radioshackin ajaja ei elättele suuria toiveita. Schleckin toivo on yrittää karkuun vuorilla.
Luxemburgin pyöräilevät veljekset ovat tottuneet menestymään Ranskan ympäriajossa, mutta tällä kertaa Fränk Schleck joutuu ajamaan ilman Andyä. Viime vuoden Tourin kakkonen loukkaantui kesän Criterium du Dauphinella.
Radioshack-tallin ajaja ei elättelekään tällä kertaa toiveita palkintopallisijoituksista. Tutun kilpakumppanin puuttumisen lisäksi Schleckiä ei kuulu vahvimpien aika-ajajien joukkoon. Tänä vuonna aika-ajokilometrejä poljetaan liki sata.
Viime Fränk Schleck tuli maaliin kolmantena, veljensä takana. Nyt hän lähtee lauantaina 6,4 kilometrin prologilla alkavalle Tourille vähäisemmin odotuksin.
- Olen aina kisannut Andy rinnallani. Me ymmärrämme toisiamme ja motivoimme toisiamme. Pärjäämme aina paremmin, kun kisaamme yhdessä, Schleck vuodatti toimittajille.
- Jos olen rehellinen, 100 kilometriä aika-ajoa ei ole ainakaan edukseni.
Schleck on polkenut kevään ja alkukesän aikana jo Italian, Luxemburgin ja Sveitsin ympäriajon. Valmistautuminen ei ole ollut siis paras mahdollinen.
- Olen hyvässä kunnossa, mutta Sveitsin ympäriajosta on vain 10 päivää ja voimme vain odottaa, kestääkö kuntoni seuraavat kolme viikkoa, Schleck pohdiskeli.
- Olen luottavainen ja tietysti yritän voittaan jokaisen kisani. Mutta nyt on edettävä etappi etapilta.
Koska aika-ajoilla on tämän vuoden Tourissa suuri merkitys, Schleckin toivoksi jää yrittää painaa vuorilla eroa mahdollisimman paljon. Suosikit, BMC-tallin Cadel Evans ja Team Skyn Bradley Wiggins ovat kovia luita nimenomaan pitkillä aika-ajoetapeilla yhdeksän ja 19.
- On selvää, että Skyn ja BMC:n kaltaiset vahvat tallit pyrkivät ottamaan kisan haltuunsa alusta saakka. Joten tällä Tourilla täytyy ajaa aggressiivisesti. Jonain päivänä mahdollisuus voi avautua varhain, eikä etapilla voi odottaa viimeiseen rinteeseen saakka.
Tuoreimmat aiheesta: Pyöräily
Nibali otti jättiloikan kohti Giron voittoa
Vincenzo Nibali omaa luokkaansa pyöräilyn Italian ympäriajon 18. etapilla. Nibalin pahin kilpailija, Cadel Evans, jäi italialaisesta melkein 3 minuuttia.
Sari Saarelainen kohti Giro d'Italiaa
Sari Saarelaisen valmistautuminen kesän etappeihin on sujunut toistaiseksi hyvin.
Visconti karkasi etappivoittoon – Nibali jatkaa pinkissä liivissä
Giovanni Visconti voitti Italian ympäriajon 17:sta etapin. Kokonaistilanteen kärjessä jatkaa Vincenzo Nibali.
Saarelainen: Ajoin tasaisen varmasti
Sari Saarelainen polki hyvää vauhtia Tour De Languedoc Roussillonin henkilökohtaisessa aika-ajossa.
Ranskalaispyöräilijän B-näyte vahvisti dopingkäryn Girossa
Italian ympäriajossa vahvistui ensimmäinen dopingkäry B-näytteen jäljiltä.
Intxausti voitti 16. etapin, Nibali jatkaa kärkipaikalla
Espanjalainen Benat Intxausti vei Italian ympäriajon 16. etapin nimiinsä ennen virolaista Tanel Kangertia. Kokonaiskilpailun kärjessä jatkaa italialainen Vincenzo Nibali.
Sari Saarelainen menetti aikaa kaatumisessa
Tour De Languedoc Roussillonin kolmannella etapilla Ranskassa mentiin jälleen mäkisessä maastossa. Kilpailun pisin etappi Belcaire - Villemoustaussou (130,2 km) alkoi hyytävissä olosuhteissa yli 800 metrin korkeudessa.
Giro jäi haaveeksi - Mentshov lopettaa uransa
Urallaan pyöräilyn Espanjan ja Italian ympäriajon voittanut Denis Mentshov lopettaa kilpauransa. Venäläispolkija on kärsinyt polvivammasta.
Sari Saarelaisen urakka jatkui mäkietapilla
Sari Saarelainen ajaa Tour du Languedoc-Roussillon –kilpailun kokonaistilanteessa sijalla 26.
Alamäkipyöräily on vauhtia ja vaarallisia tilanteita – ” Parasta lajissa on mahdollisuus irtautua arjesta”
Yle Urheilu esittelee tällä viikolla vähemmän tunnettuja lajeja. Juttuja toimittavat Yle Urheilun TET-harjoittelijat.

Kommentoi aihetta
(2 kommenttia)
Kirjoita uusi kommenttiKiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Urheilun toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Urheilun toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.
Tuoppi
Ilmoita asiattomasta kommentistaGo Frank Go, nyt on sun mahdollisuus, ovelaa lyödä paineet Evansille ja Wigginsille.
mäkimies
Ilmoita asiattomasta kommentistaItse toivoisin, että Frank lähtisi tavoittelemaan mäki kilpailun voittoa. Aika-ajo kilometrejä liian paljon kokonais kilpailussa taisteluun,