HIFK ja Sean Bergenheim sopimukseen
Florida Panthersin hyökkääjän Sean Bergenheimin sopimus helsinkiläisseuran kanssa on ottelukohtainen. Hän liittyy IFK-ryhmään keskiviikkona.
Jääkiekon SM-liigassa pelaava HIFK on solminut sopimuksen NHL-hyökkääjä Sean Bergenheimin kanssa. Asiasta kerrotaan helsinkiläisseuran verkkosivuilla.
Florida Panthersia edustavan Bergenheimin HIFK-sopimus on ottelukohtainen. Hän liittyy ryhmään keskiviikkona.
Laitahyökkääjä Bergenheim, 28, edusti Jokereita kausina 2001-2004 ennen siirtymistään Pohjois-Amerikkaan. NHL:ssä hän on pelannut Panthersin lisäksi New York Islandersin ja Tampa Bay Lightningin riveissä.
Bergenheim solmi Panthersin kanssa nelivuotisen sopimuksen kesällä 2011. Viime kaudella hän nakutti 62 runkosarjaottelussa tehot 17+6=23.
Tuoreimmat aiheesta: SM-liiga
SaiPa hankki jykevän kanukkipakin
Ryan Glenn, 32, on pelannut SM-liigaa aiemmin Ilveksen ja KalPan riveissä.
HIFK:lta lisää pelaajahankintoja - Puustinen palaa Pohjois-Amerikasta
HPK:sta Pohjois-Amerikkaan lähtenyt Juuso Puustinen palaa SM-liigakaukaloihin.
HIFK hankki kokeneen kanadalaissentterin
Lukostakin tuttu Kurtis McLean, 32, siirtyy helsinkiläisseuraan.
Hyökkääjä Toni Koivisto palaa Rauman Lukkoon
16-vuotiaana SM-liigassa debytoinut Toni Koivisto palaa Lukkoon. Hän pelasi Raumalla 1999-2005.
Sakari Salminen jättää KalPan – siirtyy Torpedoon
Kuopiolaisseura tiedotti asiasta tiistaina. Hyökkääjän uusi seura on Torpedo Nizhni Novgorod.
Lukko nappasi Ässien Aki Uusikartanon
Rauman Lukko on tehnyt yhden vuoden sopimuksen Ässä-hyökkääjä Aki Uusikartanon kanssa. Uusikartano liittyy Lukon harjoitusvahvuuteen jo tänään.
Engren Turusta KHL:n Lev Prahaan
TPS:n maalivahti Atte Engren jättää jääkiekon SM-liigan ja siirtyy KHL:ään - Lev Prahan joukkueeseen.
Kapanen: SM-liigan sulkemista kannattaa harkita
Jääkiekon SM-liigan sulkemista kannattaa harkita. Tätä mieltä on entinen huippujääkiekkoilija Hannu Kapanen.
Kasperi Kapanen: ”NHL:ään on pakko päästä”
Kasperi Kapanen saattaa olla Suomen seuraava huippujääkiekkoilija.
Jatko Tapparassa motivoi Ville Niemistä: ”Jatketaan peruskiven muurausta”
Tapparan kanssa jatkosopimuksen tehnyt Ville Nieminen haluaa kirkastaa viime kauden hopeamitalit kultaisiksi tulevalla kaudella.

Kommentoi aihetta
(16 kommenttia)
Kirjoita uusi kommenttiKiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Urheilun toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Urheilun toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.
Hah.
Ilmoita asiattomasta kommentistaOikea ratkaisu!! Mahtaa Jokereita ottaa päähän ;))
Jokerit
Ilmoita asiattomasta kommentistakato illan kokoonpanoja meillä on se maailmanluokan pelaaja ykkösen vasemmal laidalla ni ei itseasias kyllä harmita, jos joku jostain ihmeensyystä valitsee eurooppalaisista jengeistä hifk:n
Joe
Ilmoita asiattomasta kommentistaMitäs Jokeri-fanit tähän sanotte?
Jokerit stadin ykkis joukkue
Ilmoita asiattomasta kommentistaVastataan että Valtteri Fillpula on maailman absoluuttista kärkeä ja todennäköosesti tulee olemaan sm-liigan paras pelaaja, joka ratkaisee peleja yksin henk.kohtaisella taidolla!! ja numero 8:lle on pidettävä paikkaa auki, kun ikijokeri saapuu hartwallin kirkkaisiin valoihin
Vierailija12
Ilmoita asiattomasta kommentistaRahan perässä juoksee... Saattaa onnistua mutta toivottavasti ei.
mitä ihmettä?
Ilmoita asiattomasta kommentistaJokerit ja Kekäläinen, mitä ihmettä?
Jokerit
Ilmoita asiattomasta kommentistaJokerit ei tarttenu seanii tällä kertaa koska v:filppula vastaa 4 sm-liigan tason kärkipelaajaa
Katsoja
Ilmoita asiattomasta kommentistaNiin, no varmaan tuo alkukuun kohu vaikuttaa siihen missä kukakin haluaa pelata.
Jokerit nyt vaan ei ole kovin haluttu työnantaja, ja se paljon mainostettu rahakaan ei auta jos halu ei ole molemminpuoleista.
Joker
Ilmoita asiattomasta kommentistaMiten voi olla totta!?? Jokeripoika loikkaa iiäfkoohon. Todellakin anteeksiantamatonta!
judge
Ilmoita asiattomasta kommentistaSean valitsi Helsinkiläis seuroista sen paremman.
salaliitto
Ilmoita asiattomasta kommentistaLoistava veto Harkimolta, lähettää myyrä ifkiin!
Bergie voi sisältäpäin parhaiten sabotoida ifkin peliä ja aiheuttaa hämmenystä.
Hjallis varmaan maksoi ifikille menosta
Wesa63
Ilmoita asiattomasta kommentistaHärifrån tvättas !
katsoja
Ilmoita asiattomasta kommentistaHienoa nähdä näitä kovia pelureita sm-liigassa edes jonkin aikaa.
Samalla pääsee vertaamaan, missä suomalaislupausten taso menee.
jönssö
Ilmoita asiattomasta kommentistaHassuahan tuo on, että Jokerikasvatti, jonka kummisetä on Jokeripomo, menee kaupunkin kilpailevaan joukkueeseen. Hassua, mutta ei varmaan kenenkään maailmaa kaada? :D
torpedo
Ilmoita asiattomasta kommentistano onhan tuo Hjallis purjehtinut maapallon ympäri HIFK-paita päällään, ei tämä varsinaisesti hämmästytä. Nyt ei narreilla ollut tarvettta/rahaa/odottavat Selännettä, firmahan on tehnyt monta vuotta tappiota.
Ja kukapa ei Seania olisi ottanut, jos itse kertoo haluavansa pelata juuri tietyssä joukkueessa.