Hirvonen ei kysele tallimääräysten perään
Mikko Hirvonen uskoo pystyvänsä taistelemaan Suomen MM-rallin voitosta. Tallimääräyksiä hän ei ole vielä saanut.
Citroen-kuljettaja Mikko Hirvonen on ennen viimeistä ajopäivää Suomen MM-rallissa toisena viisi sekuntia Sebastien Loebia jäljessä. Hirvosen mukaan tallikaveri Loeb tuntee Suomen tiet jo turhankin hyvin.
- Aina voisi mennä paremminkin ja ottaa sekunti pois Loebilta joka pätkällä, mutta kyllä hän hienosti pistää kampoihin. Ei se ihan tuosta noin vain onnistu, vaikka Suomessa ollaankin.
Hirvonen ei ole vielä kuullut tallilta ohjetta varmistella kakkostilaa.
- En ole nyt ollut tiimiin paljon yhteydessä, enkä menekään paljon haastelemaan aiheesta, Hirvonen nauraa.
Lauantaina ajetaan vielä kuusi erikoiskoetta, ja Jari-Matti Latvala vaanii Fordilla 15 sekunnin päässä Hirvosesta, joten kärjen tilanne on vielä täysin auki. Hirvonen uskoo vielä pystyvänsä ajamaan kisan voitosta.
- Tietysti olisi hyvä olla 25 sekuntia edellä (Loebia), mutta tilanne on ihan ok. Kyllä tuossa pystyy vielä taistelemaan.
- Kaksi ekaa pätkää ovat molemmille uusia, ne ajetaan väärinpäin, niin siellä pitää olla tarkkana. Ouninpohjaa odotan kovasti, siellä on hienoa lähteä hyökkäämään, päätti Hirvonen.
Tuoreimmat aiheesta: Ralli
Loeb uskoo Kubicaan enemmän kuin Räikköseen
Sebastien Loeb uskoo Robert Kubican lyövän Kimi Räikkösen rallisaavutukset laudalta.
Loebin 78:s täysosuma MM-ralleissa - "Upeat tunnelmat, auto toimi täydellisesti"
Sebastien Loeb pääsi voiton makuun Argentiinan MM-rallissa. Loeb myönsi, että pitkä tauko sorakilpailuista vaikeutti ajamista ensimmäisellä osuudella.
EK14: Loebin juhlat, Latvalan kolmas sija maistui makealta
Sebastien Loeb juhli voittoa Argentiinan MM-rallissa. Päätöspäivänä loistanut Jari-Matti Latvala nousi kolmanneksi.
EK13: Latvala taisteli ohi Novikovista
Jari-Matti Latvala onnistui puristamaan ohi Jevgeni Novikovista Argentiinan MM-rallissa. Latvala oli kiinni kolmannessa sijassa ennen viimeistä erikoiskoetta.
EK12: Loeb hallitsee, Latvala tavoitti Novikovia
Sebastien Loeb jyrää Argentiinan MM-rallin kärjessä. Jevgeni Novikovin ja Jari-Matti Latvalan taisto kolmannesta sijasta tiivistyi.
EK11: Novikov ravisteli Latvalan hereille
Jari-Matti Latvala ajoi lauantain avauspätkällä pohja-ajan ja jahtaa kolmatta sijaa Argentiinan MM-rallissa.
EK10: Latvala lyhyen erikoiskokeen nopein – Loebilla tukeva johto
Jari-Matti Latvala ajoi nopeimman ajan perjantain viimeisellä erikoiskokeella.
EK9: Hirvonen romahti sähkövikaan, Latvalakin synkissä tunnelmissa
Argentiinan MM-rallin suomalaistunnelmat muuttuivat synkiksi 9/14 erikoiskokeen jälkeen. Mikko Hirvonen romahti peräti seitsemän minuutin päähän kärjestä.
EK8: Hirvoselle rengasrikko - "Meni leveäksi, osuin heti kiveen"
Mikko Hirvonen menetti rengasrikossaan tuntuvasti aikaa ja putosi kolmanneksi Argentiinan MM-rallissa. Myös Sebastien Ogier kärsi samasta murheesta, mutta nousi rallissa toiseksi.
Ulosajo pudotti Ogierin kärjestä - "Auto aliohjautui eikä käsijarru toiminut"
Sebastien Ogier putosi yllättäen Argentiinan MM-rallin kärkipaikalta. Ogier ajoi ulos mutaisessa mutkassa ja saattoi menettää rytäkässä rallin voiton.
