Ralli |

Hirvosella murheellinen päivä - "Renkaani tuhoutuivat täysin"

Suomalaiskuski on Walesissa avauspäivän jälkeen vasta viidenellä sijalla lähes minuutin päässä kärkipaikalla paahtavasta Jari-Matti Latvalasta.

Mikko Hirvonen
Mikko Hirvonen. Kuva: Citroen Press

Mikko Hirvosen päivä Walesin MM-rallissa oli surkea. Citroen-kuski ei saanut missään vaiheessa vauhtia päälle ja vajosi päivän päätöspätkällä liki minuutin päähän kärjestä.

- Menetimme aikaa koko ajan. Meillä oli surkea pito Fordeihin verrattuna. Tämä ei ollut hyvä päivä, Hirvonen kommentoi WRC:n ralliradiolle.

Viimeisellä erikoiskokeella kärkikuskeihin verrattuna tuli takkiin lähes 20 sekuntia. Hirvonen kertoi pelanneensa pientä riskipeliä renkaidensa kanssa.

- Renkaani tuhoutuivat täysin tällä erikoiskokeella. En ollut vaihtanut niitä, koska halusin säästää vararenkaita loppurallia varten, Hirvonen selitti.

Hirvonen lähtee lauantaina jahtaamaan neljänellä sijalla olevaa Mads Östbergiä. Norjalainen on 21,2 sekunnin päässä Hirvosesta.

Kommentoi aihetta

(1 kommenttia)

Kirjoita uusi kommentti

Kirjoita kommentti

Käytäthän nimimerkkiä. Emme julkaise nimellä kirjoitettuja viestejä.

Pysythän aiheessa. Vain aiheeseen liittyvät viestit julkaistaan.

Viestisi luetaan toimituksessa ennen sen julkaisemista. Haluamme tarjota sinulle mahdollisuuden hyvin perusteltuun, laadukkaaseen ja moniääniseen keskusteluun. Tarkemmat pelisäännöt voit lukea tästä linkistä.

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Urheilun toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Urheilun toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Ralli

Urheilun pääuutiset

Mestarien liiga

NÄKÖKULMA: Saksalainen jalkapallo voisi jo unohtaa alemmuuskompleksinsa

Borussia Dormundin pelaajat juhlivat voittoa Real Madridista

2000-luvun vaihteessa Saksan maajoukkueen kompuroinnin seurauksena koko maan juniorituotanto pantiin remonttiin. Nyt nuoria lahjakkuuksia putkahtelee vähän joka suunnalta.

Suosittelemme

Urheilun tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä