Jalkapallo |

HJK:lla tilaisuus siirtyä uudelle kymmenluvulle

Jos VPS ei voita Töölön stadionilla lauantaina, HJK:lla tulee täyteen 30 peräkkäistä tappiotonta ottelua kotikentällään.

HJK juhlii voittoa Töölön stadionilla
HJK on juhlinut Veikkausliigassa kotivoittoa seitsemässä ottelussa yhdeksästä tällä kaudella. (Arkistokuva) Kuva: Lehtikuva

Vaasan Palloseuralla on mahdollisuus päättää pitkä, peräti 50 vuotta kestänyt, odotus, kun se kohtaa lauantaina Veikkausliigassa HJK:n Töölön stadionilla.

VPS ei nimittäin ole voittanut HJK:ta pääsarjatasolla Helsingissä sen jälkeen, kun se haki SM-sarjavoiton maalein 3-0 kaudella 1962.

Jo VPS onnistuu katkaisemaan tämän putken, se katkaisee samalla HJK:n lähes kaksi vuotta jatkuneen tappiottomien kotiottelujen putken.

HJK ei ole hävinnyt Veikkausliigassa kotikentällän sen jälkeen, kun Honka voitti nykyisen HJK-pelaajan Rasmus Schüllerin tekemällä maalilla 1-0 Töölössä 14. elokuuta 2010.

HJK on pelannut 29 tappiotonta kotiottelua peräkkäin, ja jos VPS ei onnistu katkaisemaan omaa voitotonta putkeaan ja nujertamaan HJK:ta kolmen pisteen arvoisesti, tulee helsinkiläisryhmällä täyteen 30 peräkkäistä tappiotonta kotiottelua.

Turun Inter ehti pelata 29 tappiotonta kotiottelua peräkkäin, ennen kuin se hävisi IFK Mariehamnille Kupittaalla 0-3 maanantaina.

VPS on pelannut vahvasti kesällä ja se on noussut Veikkausliigan tasaisessa keskikastissa viidenneksi, vain neljän pisteen päähän HJK:sta ja kuuden pisteen päähän sarjaa johtavasta Interistä.

Vaasalaiset katkaisivat kolmen ottelun voitottoman putkensa edellisellä kierroksella, kun MYPA meni nurin 2-0.

VPS:n päävalmentaja Olli Huttunen muistuttaa, että HJK alkaa päästä parhaimpaan vauhtiinsa.

- Eurocupit ovat pikku hiljaa valmistaneet joukkuetta, ja Celtic-peli osoitti heidän pelaavan hyvällä itseluottamuksella. Toivoisin, että pelaajamme pystyisivät kovassa paikassa parhaimpaansa. Nyt olisi tarjolla kova paikka näyttää, mitä osaa. Vastassa on Suomen futiksen ykkösjoukkue, Huttunen sanoo vaasalaisseuran verkkosivuilla.

Lauantain toisessa ottelussa kohtaavat MYPA ja FC Lahti, joka on jäänyt kahdessa viime ottelussaan maaleitta.

– Ongelmana on ollut peli-ilmeemme. Kaksi edellistä peliä eivät ole olleet sen näköistä, mihin homman pitäisi perustua. Aktiivisuus ja rohkeus ovat puuttuneet. Pelaaminen on ollut yllättävän arkaa molempiin suuntiin. Ilmeen pitää muuttua MYPA-peliin, jos haluamme saada parempaa tulosta aikaiseksi, MYPAakin edustanut FC Lahden Konsta Hietanen sanoo Veikkausliigan verkkosivuilla.

Sarjataulukko

FC Inter19112639-2435
HJK19103628-1633
IFK Mariehamn1996428-2133
TPS1892728-1829
VPS1985620-1429
FC Honka1984719-2228
MYPA1975718-1626
FC Lahti20811121-3325
JJK1973930-3824
Haka19701220-2721
FF Jaro1955915-2720
KuPS19541021-3119

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita uusi kommentti

Kirjoita kommentti

Käytäthän nimimerkkiä. Emme julkaise nimellä kirjoitettuja viestejä.

Pysythän aiheessa. Vain aiheeseen liittyvät viestit julkaistaan.

Viestisi luetaan toimituksessa ennen sen julkaisemista. Haluamme tarjota sinulle mahdollisuuden hyvin perusteltuun, laadukkaaseen ja moniääniseen keskusteluun. Tarkemmat pelisäännöt voit lukea tästä linkistä.

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Urheilun toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Urheilun toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Jalkapallo

Urheilun pääuutiset

Mestarien liiga

KOMMENTTI: Bayernin menestys on rakennettu pettymyksille

Bayern Münchenin Arjen Robben tuulettaa maalia.

Jos Saksassa et ole Bayernin kannattaja, todennäköisesti vihaat seuraa. Baijerilaiset käyttäytyvät suurseuran tavoin vähintäänkin itsevarmasti, monien mielestä ylimielisesti.

Suosittelemme

Urheilun tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä