Huikealle F1-putkelle päätös - Räikkönen toiseksi
Ferrarin Fernando Alonsosta tuli Valenciassa F1-kauden ensimmäinen kaksi osakilpailuvoittoa saalistanut kuljettaja. Kimi Räikkönen otti puolestaan kauden kolmannen palkintopallisijansa.
Kimi Räikkösen taival Valencian radalla ei alkanut parhaalla mahdollisella tavalla, kun lupaava lähtö kariutui huonoon ajolinjaan. Viidennestä lähtöruudusta startannut Lotuksen suomalaiskuski putosi lähdössä yhden sijan kuudenneksi.
Ensimmäisten kierrosten perusteella ylivoimainen voittajasuosikki oli Red Bullin Sebastian Vettel. Paalupaikalta sähäkän lähdön saanut Vettel karkasi muulta joukolta neljän ensimmäisen kierroksen aikana peräti seitsemän sekuntia.
Lotukselle sopivaksi kehuttu Valencian osakilpailu alkoi lunastaa englantilaistallin odotuksia kymmenen kierroksen jälkeen, kun Räikkösen ranskalaistallitoveri Romain Grosjean väänsi Lewis Hamiltonin ohi ja karkasi McLaren-kuskilta välittömästi hyvän matkan päähän.
Seuraavan kerran Lotuksen vauhtia nähtiin 13. kierroksella, kun Kimi Räikkönen ohitti lähdössä miehen edelle kiihdyttäneen Williams-kuski Pastor Maldonadon.
Tapahtumaketju käyntiin puolivälissä
Valencian radalla draamaa nähtiin kilpailun puolivälin jälkeen, kun Toro Rosson Jean-Eric Vergne kolaroi Heikki Kovalaisen Caterhamin kanssa rikkoen sekä oman että suomalaiskuskin renkaat. Törmäyksen seurauksena radalle kutsuttiin turva-auto. Vergnen kilpailu päättyi keskeytykseen, Kovalainen nousi hienosti 14:nneksi.
Kauden kahdeksatta osakilpailua alusta saakka suvereenisti johtaneen Vettelin johto kuihtui täysin turva-auton myötä. Kun turva-auto poistui radalta, hallitsevan maailmanmestarin epäonni jatkui - Vettel joutui keskeyttämään teknisen vian vuoksi, ja kilpailun kärkeen siirtyi espanjalaisyleisön suosikki, Ferrarin Fernando Alonso.
Lähes välittömästi Vettelin keskeyttämisen jälkeen alkoivat toisena ajaneen Grosjeanin ongelmat. Räikkösen ranskalainen tallitoveri joutui keskeyttämään niin ikään teknisten ongelmien vuoksi 41. kierroksella.
Toisella varikkokäynnillään aikaa tuhlannut Hamilton nousi Grosjeanin epäonnen myötä toiseksi ja Räikkönen kolmanneksi. Räikkönen ja Hamilton kävivät erittäin tiukkaa taistoa toisesta sijasta. Räikkönen nousi englantilaiskuskin ohi 55. kierroksella ja otti kauden kolmannen palkintopallisijansa.
Tämän jälkeen Hamiltonia kyykytti Williamsin Pastor Maldonado, joka tuuppasi ohittaessaan McLaren-kuljettajan ratavalliin. Hamiltonin kilpailu päättyi näin keskeytykseen toiseksi viimeisellä kierroksella.
Hamiltonin kolmannen sijan otti lopulta haltuun Michael Schumacher. Mercedes-kuski otti näin ensimmäisen palkintopallisijansa paluunsa jälkeen. Voitollaan MM-sarjan kärkeen noussut Alonso katkaisi puolestaan kauden toisella voitollaan ennennäkemättömän F1-putken. Ennen Valenciaa kauden jokaisessa osakilpailussa nähtiin eri voittaja.

Kommentoi aihetta
(10 kommenttia)
Kirjoita uusi kommenttiKiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Urheilun toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Urheilun toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.
Espoon Raketti
Ilmoita asiattomasta kommentistaTuohan on kuin podium trio "ennenvanhaan". Hyvä kisa ja ennenkaikkea hyvä Kimi! Ei ollenkaan huono kausi tähän mennessä vaikka taukoa olikin.
Tuomaripeliä?
Ilmoita asiattomasta kommentistaMiksi Alonso jätti autonsa radalle? Loppuiko bensa? Vrt. Hamiltton muutama kisa sitten. Muistanko oikein?
Koopra
Ilmoita asiattomasta kommentistaTankkiin pitää jäädä tietty määrä bensaa näytettä varten. Kunniakierroksen saa jättää ajamatta. Ehkä Alonso pysäytti varmuuden vuoksi, ehkä vahingossa, ehkä vain juhliakseen.
Hamiltonin tapaus oli aika-ajossa, jossa pitäisi aina ajaa takaisin varikolle.
nojoo
Ilmoita asiattomasta kommentistaItsekään en oikein ymmärrä, miksi ajoittain kuljettavat jättävät ajamatta kunniakierroksen. Tiimi nyt aina voi sanoa, että oli ties mitä ongelmia moottorissa, mutta kuinka auto sitten mahtoi kestää koko kisan?
Tosin ehkä tässä tapauksessa on kyse siitä, että Alonso halusi juhlia kotiyleisön edessä. Omasta mielestäni olisi kuitenkin "reilua", että kunniakierros pitäisi ajaa loppuun asti, eikä jättää autoa heti varikkomuurille, kun ruutulippu on heilunut, kuten Vettel taisi tehdä kerran tänä vuonna?
bensa
Ilmoita asiattomasta kommentistaJos Alonson tankissa oli bensa vähissä, niin kyllä mieluummin jättäisin kunniakierroksen ajamatta kuin tulisin hylätyksi siksi, kun tankissa ei ole bensaa näytettä varten...
Turhuuden markkinat
Ilmoita asiattomasta kommentistaPakoputket kypärän sisään pakollisiksi.
brava ferrari
Ilmoita asiattomasta kommentistaupea kisa alonsolta ja kimiltä. mahtavaa michael. formulat on nyt mielenkiintoisempia kuin KOSKAAN ENNEN. harmi et ferrari ei kokonaisuudessaan ole kovin kilpailu kykyinen verrattuna ret pulliin saa vettel 3mm vähän liian helposti.
Mikä päättyi?
Ilmoita asiattomasta kommentistaF1 kausi lopussa? Alonso lopettaa kilpailemisen?
Minulle jäi vähän hämärän peittoon tuo otsikon mukainen päättyminen.
Zippis
Ilmoita asiattomasta kommentistaPutki toki viittaa siihen että kauden 7 ensimmäisessä kilpailussa oli 7 eri voittajaa, ja 5 eri voittajatiimiä. Äkkiseltään ei tule mieleen kautta jolloin sellaista olisi aikaisemmin tapahtunut. Alonsosta tuli vasta nyt tässä vaiheessa kautta ensimmäinen kahden voiton mies ja näin "päätti huikean F1-putken".
Viljamin veli
Ilmoita asiattomasta kommentistaTarkoitti sitä että tähän mennessä oli joka kisassa eri voittaja eli Alonsosta tuli ensimmäinen kaksi kisaa kauden aikana voittanut