Jalkapallo |

Hyypiä: Oli mukava tulla taas koppiin

Leverkusen-pomo pääsi istahtamaan vanhojen tuttujen seuraan. Respect-ottelussa Hyypiä pääsi jälleen Hannu Tihisen rinnalle.

Sami Hyypiä
Kuva: Yle

Sami Hyypiä otti tutun paikan Hannu Tihisen viereltä, kun Suomen jalkapallomaajoukkueen niin sanottu kultainen sukupolvi kokoontui vielä kerran Maailman XI-joukkuetta vastaan.

Nykyään Saksan Bundesligan Bayer Leverkusenia Robin Lewandowskin kanssa käskyttävä ex-toppari piti näkemästään myös katsomossa.

- Loistavaa, että tällainen peli järjestettiin ja saatiin katsojia stadionille. Tunnelma oli ihan ok, vaikka peli tempo ei ehkä ollut aivan sitä, mitä joskus, Hyypiä virnisti Yle Urheilulle.

Maajoukkuemiehet pelasivat tiiviinä ryhmänä karsinnoista toiseen, joten ystävyys pelaajien välillä ehti syvetä.

- Näiden jätkien kanssa on pelattu monet pelit ja heistä on tullut hyviä ystäviä vuosien varrella. Monia en ole nähnyt vuosiin, joten oli mukava tulla koppiin, heittää juttua ja pelata poikien kanssa.

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita uusi kommentti

Kirjoita kommentti

Käytäthän nimimerkkiä. Emme julkaise nimellä kirjoitettuja viestejä.

Pysythän aiheessa. Vain aiheeseen liittyvät viestit julkaistaan.

Viestisi luetaan toimituksessa ennen sen julkaisemista. Haluamme tarjota sinulle mahdollisuuden hyvin perusteltuun, laadukkaaseen ja moniääniseen keskusteluun. Tarkemmat pelisäännöt voit lukea tästä linkistä.

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Urheilun toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Urheilun toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Jalkapallo

Urheilun pääuutiset

Mestarien liiga

KOMMENTTI: Bayernin menestys on rakennettu pettymyksille

Bayern Münchenin Arjen Robben tuulettaa maalia.

Jos Saksassa et ole Bayernin kannattaja, todennäköisesti vihaat seuraa. Baijerilaiset käyttäytyvät suurseuran tavoin vähintäänkin itsevarmasti, monien mielestä ylimielisesti.

Suosittelemme

Urheilun tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä