Jääkiekko |

IL: Matikaisella ei olekaan sopimusta Omskin kanssa

Petri Matikaisen KHL-valmennuspesti riippuu nyt siitä, pääsevätkö Omsk ja Helsingin IFK sopimukseen hänen erorahastaan.

Petri Matikainen
Petri Matikainen. (Arkistokuva) Kuva: Lehtikuva

Iltalehden mukaan Petri Matikaisella ei ole sopimusta KHL-seura Avangard Omskin kanssa. Omsk tiedotti aiemmin, että Matikainen on tehnyt seuran kanssa kolmevuotisen sopimuksen.

Iltalehti kertoo, että Matikainen kävi tutustumassa seuraan Pasi Nurmisen ja Santeri Heiskasen kanssa, mutta sopimuksia ei ole tehty. Matikaisen KHL-pesti riippuu siitä, pääsevätkö Omsk ja Helsingin IFK sopimukseen hänen erorahastaan.

Matikaisella ja HIFK:lla on voimassa oleva sopimus ensi kaudesta.

Kommentoi aihetta

(12 kommenttia)

Kirjoita uusi kommentti

Kirjoita kommentti

Käytäthän nimimerkkiä. Emme julkaise nimellä kirjoitettuja viestejä.

Pysythän aiheessa. Vain aiheeseen liittyvät viestit julkaistaan.

Viestisi luetaan toimituksessa ennen sen julkaisemista. Haluamme tarjota sinulle mahdollisuuden hyvin perusteltuun, laadukkaaseen ja moniääniseen keskusteluun. Tarkemmat pelisäännöt voit lukea tästä linkistä.

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Urheilun toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Urheilun toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.


noniin

Ilmoita asiattomasta kommentista

Matikaisen maine rehtinä ja suoraselkäisenä suomalaisena on ainakin mennyt. Tuskin kukaan tietää miten työkuviot on edenneet ja silti keltainen media myllyttää otsikoita tauotta. Hyvä valmentaja huonolla maineella. Tavallaan toinen Summanen tilattuna siis :)



Sihvonen Hifkiin

Ilmoita asiattomasta kommentista

Mistä noin päättelet? Perustat kaiken tietosi roskalehdistä ukemaasi. Siis nyt tiedämme varmuudella, että Matikainen on käynyt tutustumassa seuraan. Ei kai ole kiellettyä. Nyt sitten neuvotellaan.

Suikkasen kanssa kävi varmasti myös näin. Ennen sopimusta käytiin katsomassa minne ollaan menossa. Siinä tapauksessa paikallinen (siis vneäläinen) media ei uutisoinut vahvistamatonta tietoa.

Hifki tulee olemaan tyytyväinen kuitatessaan "siirtorahat".


siniviivat

Ilmoita asiattomasta kommentista

nash ja columbus näyttävät mallia miten sopimuskausi katkaistaan heittämällä! älytöntä ulinaa jostain nappikaupasta ifk:ssa..


noniin

Ilmoita asiattomasta kommentista

Ja mitä Columbus sai korvauksena Nash'in siirtymisestä Rangers'iin - verrattuna siihen, mitä HIFK olisi saanut Omsk'ilta? On hieman eroa Columbuksen saamasta pelaajakorvauksien & ykköskierrosvarauksen kanssa verrattuna siihen, että Omsk ei aikonut maksaa HIFK'lle yhtään mitään.


Penkkiurheilija

Ilmoita asiattomasta kommentista

Todennäköisesti P.M: tehnyt ihan normi vierailun Omskiin, tutustuttu puolin ja toisin ja päästy periaatteellisella tasolla sopimukseen todeten, että nykyisestä sopimuksesta pitää ensin päästä eroon. Ja P.M. palasi Suomeen. Omsk ja HIFK neuvottelevat sopimuksen irtisanomisesta. Asiassa ei mitään ihmeellistä, paitsi se kuinka herne menee joillakin julkisesti nenään kun kerrankin työntekijä on irtisanoutumassa. Tässä kohtaa komppaan Bubin kommentteja Jälkihiessä 100:sesti.



Niin kova soppa

Ilmoita asiattomasta kommentista

Ent pääministeri Vanhasen motto, että keskeneräisistä asioista ei keskustella olisi sopimut tähän.

Nyt hifk:n johto voisi pyytää senverran siirtokorvausta, että junnumaksut puolittuisivat. Siten koko episodista olisi hyötyä suomalaiselle koekkokulttuurille.

Jori



Taas

Ilmoita asiattomasta kommentista

Toinen keissi tänä kesänä kun toimittajat mokaa ja kohnottaa!! Ottakaa selvää ensin ja sitten tehkää johtopäätökset. Tällä kertää tähän meni myös amatöörimäisesti, nähtävästi, johdettu IFK.


ylämummo

Ilmoita asiattomasta kommentista

Nyt jos HIFK:lla olisi laittaa joku toinen koutsiksi,niin olisi hyvä tilaisuus vaihtaa.Ja siitä vielä maksettaisiinkin.En tiedä,onko Matikainen-HIFK suhde enää toimiva tämän jälkeen.Jos on koskaan sitten ollutkaan..

Tuoreimmat aiheesta: Jääkiekko

Urheilun pääuutiset

Suosittelemme

Urheilun tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä