Inter teurasti KuPSin todella rumasti
Europeleissä aiemmin tällä viikolla loistaneet Kuopion Palloseura ja Inter kohtasivat jalkapallon Veikkausliigassa. Inter oli ottelussa ylivoimainen. Myös Interin paikalliskilpailija Turun Palloseura oli ylitsepääsemätön vastus FC Lahdelle.
Inter teki KuPSista selvää jo avausjaksolla ja taukoa lähdettiin viettämään vierasjoukkueen 3-0-johtoasemassa. Turkulaisten maaleista vastasivat Joni Kauko, Guy Gnabouyou ja kapteeni Henri Lehtonen.
Toisella jaksolla Inter jatkoi KuPSin ryvettämistä ja ottelu loppunumerot olivat peräti 6-0 vierasjoukkueen hyväksi. Hienoista euroesityksistä huolimatta kuopiolaiset ovat rämpineet pahasti liigassa ja ovat sarjataulukossa viimeisinä.
Jos Inter oli vakuuttava Kuopiossa, niin samaan voi sanoa myös paikalliskilpailija Turun Palloseurasta. Kamppailua FC Lahtea vastaan oli takana vain kolme minuuttia, kun Mika Ääritalo viimeisteli kauden seitsemännen liigamaalinsa.
Aleksi Ristola jatkoi maalitehtailua noin 20 minuutin kohdalla. Osuma oli ensimmäistä liigakautta pelaavalle 22-vuotiaalle hyökkääjälle kuudes. Samalla Ristolan maaliputki kasvoi kolmeen otteluun. Toisella jaksolla Juho Lehtonen onnistui kahdesti maalinteossa ja ottelu päättyi TPS:n 4-0-voittonumeroihin.
MYPAn ja FC Hongan välinen ottelu Kouvolassa päättyi maalittomaan tasatulokseen. Hongan maalivahti Tuomas Peltonen esitti ottelun lopussa todellisen paraatipelastuksen MYPAn Olajide Williamsin yritykseen.
Veikkausliigan tilanne 22.7.
| Inter | 18 | 11 | 2 | 5 | 39-21 | 35 |
| HJK | 18 | 10 | 3 | 5 | 34-21 | 33 |
| IFK Mariehamn | 18 | 8 | 6 | 4 | 25-21 | 30 |
| TPS | 17 | 9 | 2 | 6 | 27-16 | 29 |
| MYPA | 18 | 7 | 5 | 6 | 18-14 | 26 |
| VPS | 18 | 7 | 5 | 6 | 18-14 | 26 |
| FC Honka | 18 | 7 | 4 | 7 | 18-22 | 25 |
| FC Lahti | 19 | 8 | 1 | 9 | 21-27 | 25 |
| Haka | 18 | 7 | 0 | 11 | 20-25 | 21 |
| JJK | 18 | 6 | 3 | 9 | 28-37 | 21 |
| Jaro | 18 | 4 | 5 | 9 | 13-27 | 17 |
| KuPS | 18 | 4 | 4 | 10 | 19-31 | 16 |
Tuoreimmat aiheesta: Veikkausliiga
Vakiovihje: Liigan kärkiottelu Anjalankoskella
Avauskohteessa MYPA saa vastaansa kauden erinomaisesti aloittaneen VPS:n. Torstain yllätysvoitollaan HJK:sta vaasalaiset siirtyivät Veikkausliigan kärkeen.
RoPS voitti – Inter pelasi jälleen vajaalla
RoPS otti kotikentällään arvokkaan 1-0 voiton Turun Interistä.
HJK-luotsi harmistuneena: "Putket toimittajien juttuja"
Sixten Boströmin mukaan HJK:n pelissä ei ole moitittavaa. Viimeistelyyn pitäisi vain hieman saada terävyyttä.
KuPS siirsi JJK:n avausvoiton tulevaisuuteen
Tasaisessa ottelussa Harjulla oli jälleen paikallisderbyn makua. Kumpikaan ei maaleja tehnyt, joten JJK on edelleen voitoitta jalkapalloliigassa.
Honka sai makean revanssin - ”Ei ollut samppanja-futista”
Honka ja IFK Mariehamn pelasivat viihdyttävän ja kaksijakoisen ottelun Tapiolassa.
Jaro vajaamiehisenä viime hetken voittoon
Hendrik Helmken unelmamaali viimeisellä minuutilla niittasi FC Lahden entistä syvemmälle suohon.
HJK kaatui ensimmäistä kertaa 51 vuoteen - "Ei olisi voinut parempaa kuvitella"
Sebastian Strandvall palautti VPS:n 51 vuoden jälkeen voittokantaan Helsingissä. HJK:lle 1-2-tappio oli jo toinen peräkkäinen kotinurmella.
VPS yllätysvoitolla sarjakärkeen – JJK ja Lahti jumissa sarjan hännillä
VPS aiheutti HJK:lle toisen peräkkäisen kotitappion. JJK jäi paikoistaan huolimatta 0-0 tasapeliin KuPS:in kanssa. FC Lahti pääsi pelaamaan lähes tunnin miehen ylivoimalla, mutta Jaro haki silti pisteet.
Suomen Cupin välierät siirtävät Veikkausliiga-otteluita
Kolme ottelua väistää Cupin välieriä. Siirrot koskevat elokuun loppupuolta.
Loukkaantumiset rassaavat FC Lahtea
Liigacupin keväällä voittaneen FC Lahden alkukausi Veikkausliigassa on mennyt penkin alle. Päävalmentaja Tommi Kautonen on pettynyt, mutta muistuttaa, että lahtelaisilla on pitkä lista pelaajia lasareetissa.

Kommentoi aihetta
(6 kommenttia)
Kirjoita uusi kommenttiKiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Urheilun toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Urheilun toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.
OttoPro
Ilmoita asiattomasta kommentistaInter aika ylivoimainen, katsotaan pystyykö HJK vielä menemään ohi.
tepsifani
Ilmoita asiattomasta kommentistaEikä se mestaruustaistelu vielä kahden kauppa ole. Ihmeellistä, että tilastojen mukaan KuPS laukoi enemmän kuin Inter. Tuloksen perusteella luulisi jotain aivan muuta.
tepsifani
Ilmoita asiattomasta kommentistaItse olisin kyllä nostanut myös TPS:n pelin tuohon otsikkoon. Vaikka se mainitaan tuossa ingressissä niin se jää turhan paljon Interin pelin varjoon. Ennen kuin klikkasin uutisen auki sivun oikeasta reunasta, jossa näkyi vain otsikko, luulin, että kyseessä on nimenomaan Interin pelin raportti, mutta eipä näin ollutkaan, vaan tähän ensimmäiseen uutiseen on ihan normaalisti koottu kaikki ottelut yhteen. Siksi on vähän erikoista, että otsikossa puhutaan vain yhdestä ottelusta. Muutenhan uutinen on yhtä hyvä kuin normaalistikin, mutta otsikko hieman kummastuttaa. Totuudenmukainen se toki on. Pääasia kuitenkin, että Turkuun tuli yhteensä kuusi sarjapistettä ja oli hienoa olla taas Veritas Stadionilla katsomassa ottelua.
tepsifani
Ilmoita asiattomasta kommentistaNo? Tuleeko sitä raporttia ottelusta TPS-FC Lahti? Tai oikeastaan pitäisi kysyä, että milloin se tulee?
Pilvi Pouta
Ilmoita asiattomasta kommentistaOlisiko urheilutoimittajan/toimittajien aika siirtyä asialliseen kieleen. Kun joku joukkue teurastaa toisen rumasti, on toimittajan syytä laittaa muovikypärä päähän ja mennä seuraamaan jääkiekkomatsia. Alkaa tympiä tämä kuvakieli, jossa esitetään tolkuttomia vertauksia. Voihan olla, että toimittajakoulutus on jäänyt vaillinaiseksi, jos sitä nyt on ollenkaan nykyisillä angstilaisilla toimittajanpalnkuilla.
Nuti
Ilmoita asiattomasta kommentistaMitenköhän teurastaminen liittyy jääkiekkoon yhtään enempää kuin jalkapallon. Ja kyllä 6-0-tennislukemia voi jalkapallossa pitää teurastamisena herra mielensäpahoittaja.