Veikkausliiga |

Inter teurasti KuPSin todella rumasti

Europeleissä aiemmin tällä viikolla loistaneet Kuopion Palloseura ja Inter kohtasivat jalkapallon Veikkausliigassa. Inter oli ottelussa ylivoimainen. Myös Interin paikalliskilpailija Turun Palloseura oli ylitsepääsemätön vastus FC Lahdelle.

Päävalmentaja Job Dragtsma Turun Inter 7.5.2011
Job Dragtsman suojatit antoivat kylmää kyytiä KuPSille sunnuntaina. Kuva: Yle

Inter teki KuPSista selvää jo avausjaksolla ja taukoa lähdettiin viettämään vierasjoukkueen 3-0-johtoasemassa. Turkulaisten maaleista vastasivat Joni Kauko, Guy Gnabouyou ja kapteeni Henri Lehtonen.

Toisella jaksolla Inter jatkoi KuPSin ryvettämistä ja ottelu loppunumerot olivat peräti 6-0 vierasjoukkueen hyväksi. Hienoista euroesityksistä huolimatta kuopiolaiset ovat rämpineet pahasti liigassa ja ovat sarjataulukossa viimeisinä.

Jos Inter oli vakuuttava Kuopiossa, niin samaan voi sanoa myös paikalliskilpailija Turun Palloseurasta. Kamppailua FC Lahtea vastaan oli takana vain kolme minuuttia, kun Mika Ääritalo viimeisteli kauden seitsemännen liigamaalinsa.

Aleksi Ristola jatkoi maalitehtailua noin 20 minuutin kohdalla. Osuma oli ensimmäistä liigakautta pelaavalle 22-vuotiaalle hyökkääjälle kuudes. Samalla Ristolan maaliputki kasvoi kolmeen otteluun. Toisella jaksolla Juho Lehtonen onnistui kahdesti maalinteossa ja ottelu päättyi TPS:n 4-0-voittonumeroihin.

MYPAn ja FC Hongan välinen ottelu Kouvolassa päättyi maalittomaan tasatulokseen. Hongan maalivahti Tuomas Peltonen esitti ottelun lopussa todellisen paraatipelastuksen MYPAn Olajide Williamsin yritykseen.

Veikkausliigan tilanne 22.7.

Inter18112539-2135
HJK18103534-2133
IFK Mariehamn1886425-2130
TPS1792627-1629
MYPA1875618-1426
VPS1875618-1426
FC Honka1874718-2225
FC Lahti1981921-2725
Haka18701120-2521
JJK1863928-3721
Jaro1845913-2717
KuPS18441019-3116

Kommentoi aihetta

(6 kommenttia)

Kirjoita uusi kommentti

Kirjoita kommentti

Käytäthän nimimerkkiä. Emme julkaise nimellä kirjoitettuja viestejä.

Pysythän aiheessa. Vain aiheeseen liittyvät viestit julkaistaan.

Viestisi luetaan toimituksessa ennen sen julkaisemista. Haluamme tarjota sinulle mahdollisuuden hyvin perusteltuun, laadukkaaseen ja moniääniseen keskusteluun. Tarkemmat pelisäännöt voit lukea tästä linkistä.

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Urheilun toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Urheilun toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.


tepsifani

Ilmoita asiattomasta kommentista

Itse olisin kyllä nostanut myös TPS:n pelin tuohon otsikkoon. Vaikka se mainitaan tuossa ingressissä niin se jää turhan paljon Interin pelin varjoon. Ennen kuin klikkasin uutisen auki sivun oikeasta reunasta, jossa näkyi vain otsikko, luulin, että kyseessä on nimenomaan Interin pelin raportti, mutta eipä näin ollutkaan, vaan tähän ensimmäiseen uutiseen on ihan normaalisti koottu kaikki ottelut yhteen. Siksi on vähän erikoista, että otsikossa puhutaan vain yhdestä ottelusta. Muutenhan uutinen on yhtä hyvä kuin normaalistikin, mutta otsikko hieman kummastuttaa. Totuudenmukainen se toki on. Pääasia kuitenkin, että Turkuun tuli yhteensä kuusi sarjapistettä ja oli hienoa olla taas Veritas Stadionilla katsomassa ottelua.



Pilvi Pouta

Ilmoita asiattomasta kommentista

Olisiko urheilutoimittajan/toimittajien aika siirtyä asialliseen kieleen. Kun joku joukkue teurastaa toisen rumasti, on toimittajan syytä laittaa muovikypärä päähän ja mennä seuraamaan jääkiekkomatsia. Alkaa tympiä tämä kuvakieli, jossa esitetään tolkuttomia vertauksia. Voihan olla, että toimittajakoulutus on jäänyt vaillinaiseksi, jos sitä nyt on ollenkaan nykyisillä angstilaisilla toimittajanpalnkuilla.


Nuti

Ilmoita asiattomasta kommentista

Mitenköhän teurastaminen liittyy jääkiekkoon yhtään enempää kuin jalkapallon. Ja kyllä 6-0-tennislukemia voi jalkapallossa pitää teurastamisena herra mielensäpahoittaja.

Tuoreimmat aiheesta: Veikkausliiga

Urheilun pääuutiset

Mestarien liiga

Bayern valloitti Mestarien liigan!

Bayern München sai himoitun pokaalin haltuunsa.

Jalkapallon Mestarien liigan finaalin avausjaksolla useamman maalintekopaikan hukannut Arjen Robben upotti Dortmundin 2-1-voittomaalillaan 89. minuutilla.

Mestarien liigan loppuottelu, Lontoo

      DORTMUND                -     BAYERN MÜNCHEN 1-2 (0-0)
     
Gündogan 68 rp               Mandzukic 60
                                                   Robben     89

  1 Weidenfeller
26 Piszczek
  Subotic
15 Hummels
29 Schmelzer
  8 Gündogan
  6 Bender 90+2
     -> 18 Sahin
16 Blaszczykowski 90+2
     ->23 Schieber
11 Reus
19 Grosskreutz (v)
  9 Lewandowski
  1 Neuer
16 Lahm
17 Boateng
  4 Dante (v)
27 Alaba
8 Martinez
31 Schweinsteiger
10 Robben
25 Müller
  7 Ribery (v) 90+1
     -> 30 L. Gustavo
  9 Mandzukic 90+4
     -> 33 Gomez

Suosittelemme

Urheilun tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä