Jenni Mikkonen varmisti paikkansa EM-kisojen 200 metrillä
Anne Rikala valitteli puutunutta melontaa kakkoslajissaan. Miika Dietrich selviytyi B-finaaliin ja myös Zagrebin EM-ryhmään.
Anne Rikala ja Jenni Mikkonen meloivat Duisburgin maailmancupissa 200 metrin A-finaalissa pisteiden lisäksi myös edustuspaikasta juhannusviikonlopun EM-kisoihin Zagrebiin.
500 metriä jo urakoinut Rikala ei kyennyt kukistamaan Mikkosta, joka meloi neljänneksi ja jäi pronssitilasta vain vajaat neljä sekunnin kymmenystä. Tasaisessa kisassa Rikala oli kuudes.
Näin Rikala meloo Kroatian EM-kisoissa 500 metriä ja Mikkonen ottaa oman paikkansa 200 metrin lähdössä.
Mikkonen edustaa Suomea myös Lontoon olympialaisten 200 metrillä.
- Hieman harmittaa että mitali karkasi tänä viikonloppuna käsistä samalla hiuksenhienolla erolla, millä se viime viikonloppuna tuli! Mikkonen harmitteli.
- Hyvää vedossa tänä viikonloppuna oli ainakin startti, joka tällä kertaa onnistui mainiosti. Tästä on nyt hyvä jatkaa kohti Lontoota, nyt kun myös EM-valinnat saatiin selville.
Rikala kertoi, että kolmen viikonlopun urakointi ja Duisburgin 500 metriä tekivät melonnasta hieman puutunutta.
- Hieman alkoi viikonlopun vedot jo painaa jäsenissä. Veto oli kuitenkin hyvä.
Miika Dietrich meloo myöhemmin sunnuntaina 500 metrin B-finaalissa. B-finaalin yltämisen ansiosta myös hänet valitaan Zagrebin EM-ryhmään.
Tuoreimmat aiheesta: Muu urheilu
Olympiamitalisti luotsaamaan suomalaisjudokoita
Judoliitto on palkannut päävalmentajakseen ranskalaisen Pascal Tayotin. Olympiakomitea ja Kansainvälinen olympiakomitea osallistuvat merkittävällä panoksella Tayotin palkkaamiseen.
Apurahaurheilijat tuoneet valtaosan arvokisamitaleista
Opetus- ja kulttuuriministeriö on myöntänyt viimeisten neljän vuoden aikana urheilija-apurahoja hieman yli 6,2 miljoonaa euroa. Tukea vuosina 2010-2013 saaneet urheilijat eivät ole saavuttaneet yhtään olympiakultamitalia.
Tuomas Sammelvuo selosti naama punaisena Leijonien voittoa - katso video
Urheiluruudun juhlakiertueen selostuskaraoke on noussut hitiksi eri paikkakunnilla. Kuopiossa lentopallomaajoukkueen päävalmentajakin heittäytyi rohkeasti selostuskoppiin.
Urheiluruudun juhlakiertue saapuu Hämeenlinnaan
Hämeenlinnassa Urheiluruudun juontajien lisäksi päästään tapaamaan muun muassa Niklas Ajoa, Juuso Väisästä ja Juuse Sarosta.
Lappeenrannassa tehtiin kolme Suomen ennätystä
Lappeenrannassa käydyissä Marskin kisoissa rikottiin kolme paralympialajien Suomen ennätystä.
Korhonen himoitsee MM-kultaa
”Pari viikkoa lepoa, niin uskoisin, että pystyn harjoittelemaan normaalisti.”
Unohtumattomin Urheiluruutu-juttu: Matti Nykäsen saavutukset
Yle Urheilu tapaa Urheiluruudun 50-vuotiskiertueella mielenkiintoisia ihmisiä. Kuopiossa tapasimme Tuula ja Seppo Pellin.
Sotshin menestyslajien valmennusta tehostetaan
Suomen Olympiakomitea on jakanut lähes kaksi miljoonaa euroa valmennustukia Sotshin talviolympiakisojen mahdollisille menestyslajeille.
Mikko Salo crossfitin EM-hopealle
Porilainen Mikko Salo palasi pitkän kilpailutauon jälkeen takaisin huipulle.
Kuvagalleria Urheiluruudun 50-vuotistapahtumasta Kuopiosta
Ylen Urheiluruudun 50-vuotisjuhlakiertue pysähtyi sunnuntaina Kuopioon. Yle Urheilun toimittaja Jarno Ranta kokosi Kuopion toritapahtumasta kuvakoosteen.
