Joensuun tiivis ulkopeli pysäytti Kouvolan
Kotijoukkueen tiivis ulkopeli ja Aleksi Rautiaisen hyvät otteet mailan varressa toivat Joensuulle kolme pistettä ottelussa Kouvolaa vastaan. Loppulukemat olivat vähäjuoksuiset 2-0 (2-0, 3-1).
Joensuu tylsistytti kotikentällään Mehtimäellä Kouvolan sisäpelin ja nappasi arvokkaat kolme sarjapistettä. Kotijoukkueen sankari oli kolmesti toisella jaksolla onnistunut Aleksi Rautiainen.
- Tärkeä voitto ja kolme pistettä kaiken muun hyvän lisäksi. Meillä oli pitävä ulkopeli ja kaveri ei kyllä pistänyt meitä suorittamaan ulkona. Itse lyötiin sitten tarvittavat pinnat sisällä, Rautiainen kertoi.
Vierasjoukkue Kouvolan sisäpeli ei ollut perjantaina täydellä tasollaan, kun esimerkiksi viime aikoina vireessä ollut Sami Joukainen ei viidestä kotiutusyrityksestä huolimatta saanut lyötyä juoksua.
- Meidän sisäpeli oli luvattoman huonoa tänään. Tehtiin paljon kopinnostopaloja, ja kun saatiin tilannetta, niin oltiin pesiltä irti tai ei edetty merkistä. Ajatus oli kyllä jossain muualla kuin pelissä. Tänään oli tällainen nihkeä vääntö kummaltakin, mutta Joensuu sai tarvittavat juoksut ja voitti pelin, Kouvolan lukkari Iiro Haimi kommentoi.
Rautiaisen juoksut ratkaisevat
Avausjakson ainoat juoksut nähtiin heti avausvuorossa, kun isännät siirtyivät 2-0-johtoon. Ensin Joni Nousiainen sai kävellä kotipesään Iiro Haimin antamalla vapaataipaleella, ja hetkeä myöhemmin Anssi Raitala ehti helposti kotiin Aki Tervon komealla kolmospuolen välilyönnillä.
Tämän jälkeen tahkottiinkin kolme vuoroparia juoksuitta, kun edes Kouvolan kovavireinen Sami Joukainen ei saanut useasta yrityksestä huolimatta vierailijoiden juoksutiliä avattua. Joensuun ulkokenttä nappasi lopulta avausjaksolta nollapelin ja jaksovoiton.
Kouvola pääsi heti toisen jakson alkuun johtoon, kun Joensuun Joonas Hännisen heitto karkasi etutilanteessa reilusti ohi kakkospesän ja Anssi Lammila ehti kotiin.
Kotijoukkue kuitenkin nousi tasoihin ja ohi heti ensimmäisen tasoittavallaan. Aleksi Rautiainen löi komeasti välilyönnillä Ville Ikosen kotiin, ja Kouvolan kopparipari pomputteli palloa vielä niin kauan, että myös Nousiainen ehti kotipesään. Rautiainen kaunisteli vielä kolmannessa vuorossa välilyönnillä jakson loppulukemiksi 3-1.
Illan toisessa ottelussa Koskenkorva kaatoi Jyväskylän kotonaan selvin lukemin 2-0 (6-1, 11-2).
Tuoreimmat aiheesta: Pesäpallo
Lukkarivelho nauttii vielä talviharjoittelusta
Toni Kohonen kertoi tiistaina Yle Urheilun haastattelussa mietteitään tiistaina julkistetusta sopimuksesta.
Toni Kohosen ura jatkuu Sotkamossa ensi kaudellakin
Lukkarivelho jatkaa uraansa myös ensi kaudella Sotkamon Jymyssä.
Tanja Vehniäisestä kaikkien aikojen lyöjäkuningatar
Lapuan Virkiän lyöjäjokeri Tanja Vehniäinen ohitti kaikkien aikojen lyöjätilastossa Henna Salmelan, joka pääsi onnittelemaan uutta ennätysnaista tuoreeltaan.
Pesäpallon tulevaisuus puhuttaa Yle Puheen Urheiluillassa
Studiossa ovat Laura Arffman, Arto Ojaniemi, Jussi Pyysalo ja Jani Valkeapää.
Roihulle niukka tappio kotiavauksessa
Vihdin Pallo oli paremman sisäpelinsä turvin hieman Roihua parempi naisten Superpesiksen paikalliskamppailussa.
Viinijärvelle arvokas vierasvoitto
Viinijärvi pääsi pisteiden makuun naisten Superpesiksessä. Viinijärvi juhli sunnuntaina voittoa Turusta.
Vehniäinen lähestyy kaikkien aikojen lyöjäkuningattaren titteliä
Lapuan Virkiän Tanja Vehniäinen on enää kahden juoksun päässä Henna Salmelan kaikkien aikojen lyöntiennätyksestä.
Pesäkarhujen vahvalle alkukaudelle jatkoa
Porin Pesäkarhut ei antanut kotikentällään armoa sarjanousija Vuokatin Vedolle.
Vimpeli haki vierasvoiton lähes 2000 silmäparin edestä
Seinäjoen JymyJussien superpesistaival alkoi 0-2-tappiolla Vimpelin Vedolle.
Tahko avasi kauden voitokkaasti tuomarivirheestä huolimatta
Toisen jakson tuomarivirhe oli pilata Hyvinkään Tahkon sarja-avauksen uudistetussa Pihkalassa.

Kommentoi aihetta
(1 kommenttia)
Kirjoita uusi kommenttiKiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Urheilun toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Urheilun toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.
Jk
Ilmoita asiattomasta kommentistaKyllä aleksi on aika kovassa kunnossa ja lyönti napsuu keppiin