Pesäpallo |

Jymy jälleen pitkän kaavan kautta voittoon

Sotkamon Jymy voitti kotiutuslyöntikilpailun ja on enää voiton päässä Suomen mestaruudesta.

Toni Kohonen syöttää, Jere Dahlström lyö.
Kuva: Lehtikuva

Miesten Superpesiksen toinen finaaliottelu venyi ensimmäisen tapaan kotiutuslyöntikilpailuun asti. Voittajaksi selviytyi toisen kerran Sotkamo, joka on enää voiton päässä mestaruudesta. Lukemat Saarikentällä olivat 1-2 (1-0, 1-5, 0-0, 0-1).

Kotiutuslyöntikilpailun käsikirjoitus noudatti ensimmäisen finaalin vastaavaa, sillä Vimpeli jäi aloittavana joukkueena juoksuitta. Ensimmäisenä Sotkamolta lyömään tullut Jani Komulainen ratkaisi ottelun välilyönnillä.

- Nämä ovat tasaisia vääntöjä, olisi voinut kääntyä kummalle vaan. Pienet asiat ratkaisevat jaksovoiton, ja sitten mennään superiin. Saatiin supervuorossa tilanne päälle ja päästiin yrittämään kotiuttamista. Kotiutuslyöntikilpailussa ei vaan saatu miestä kotiin, laatu puuttui lyönneistä, Vimpelin pelinjohtaja Miika Rantatorikka kommentoi Nelonen Pron haastattelussa.

Sotkamon nousu alkoi vaisun ensimmäisen jakson jälkeen, kun se iski kaksi juoksua heti toisen vuoron alkuun. Pelinjohtaja Mikko Kuosmanen suitsuttikin toisen jakson suorituksia.

- Rauhoitimme pelaamista ja jätimme typerät virheet pois. Rupesimme lyömään niitä lyöntejä, mitä olemme koko kesän lyöneet. Tämä oli ehdottomasti kauden paras jakso, hän sanoi.

Tunnetta heti ottelun alusta asti

Vimpeli oli tehnyt lyöntijärjestykseensä muutoksen, kun avausottelusta poiketen Ville Hotakainen löi sunnuntaina numerolla kaksi. Hotakainen suoriutuikin tiukassa paikassa hyvin, ja löi Sami Haapakoskea pienillä hyvin eteenpäin.

Kotijoukkue sai heti avausvuorossa palottoman ajolähdön, kun Sotkamon ulkokenttä pomputti palloa. Toni Kohonen piti kuitenkin hyvin Vimpelin aisoissa kovalla tempolla. Vuoronvaihdossa nähtiin heti tunteiden räiskyntää, kun Jimi Heikkinen juoksi tuulettamaan Puputin palamista kolmospesälle.

- Nyt on hyvä meininki. Tätä sen pitää ollakin, pitää olla draivia ja aggrea. Oma suukin käy sallitun rajoissa, Heikkinen kertoi kolmannen vuoron jälkeen Nelonen Pron haastattelussa.

Sotkamon sisäpeliä leimasivat huonot ja paikoittain jopa tyhmät ratkaisut. Jymyn avausvuoro kuihtui heti alkuunsa, kun Severi Lassila teki tuhoa linjassa kahdesti.

Toisessa vuorossa Vimpeli sai harhaheitolla tilanteen päälle, mutta Sotkamon ulkopeli näytti jälleen kestävän. Viimeisenä lyömään tullut Janne Mäkelä kuitenkin avasi kotijoukkueen juoksutilin, kun hänen viimeinen lyöntinsä yllätti Heikkisen keskisaumasta.

Neljännessä vuorossa Vimpeli oli lähellä mennä menojaan, kun Dahlströmin upea lyönti painui keskeltä takaa läpi. Mainosaita pelasti kuitenkin Jymyn koppariparin tällä kertaa. Sotkamo pääsi yrittämään vielä tasoittavalla, mutta kentällemeno tuotti hankaluuksia ja tasoitusjuoksua ei nähty.

- Hyvin olemme heittäytyneet peliin mukaan. Olemme jokaisella sielun sopukalla mukana pelissä. Janne Mäkelä on kovassa iskussa, hyvänmallista lyöntiä koko ajan. Hotakainen on onnistunut hyvin myös tiukassa paikassa, Vedon pelinjohtaja Miika Rantatorikka kommentoi tauolla.

Kuosmanen tarjoilee käärmekeittoa tauolla

Toiselle jaksolle Kuosmanen sai joukkonsa takaisin ruotuun. Vierasjoukkue rakensi heti ensimmäisen aloittavalla tilanteen päälle, ja avausjuoksu syntyi Roope Korhosen näpyllä. Matias Rinta-aho ei saanut pitkää kolmosrajanäpyä käteensä ja Niko Korhonen ehti kotiin. Finaalien erikoismies Mikko Korhonen lisäsi johdon kahteen juoksuun, kun hän kotiutti välilyönnillä Aki Oravan.

Vimpelin kavennusjuoksu oli lähellä ensimmäisen tasoittavalla, kun hyvän illan pelannut Mäkelä löi kakkospuolelle väliin. Mikko Korhosen tappoheitto ja Kohosen venytys kuitenkin polttivat Sami Haapakosken kotiin.

Kolmannessa vuorossa Sotkamo laittoi lisää löylyä, kun Komulainen, Korhonen ja Hartikainen onnistuivat kertaalleen. Tästä Vimpeli ei enää noussut, vaikka Jere Dahlström saikin vielä neljännessä vuorossa pallon jokeen. Roope Korhonen kuitenkin haki pallon vedestä nopeasti ja tilanteesta syntyi vain yksi juoksu.

- Ulkopelissä tuli muutamia virheitä. Roopen pitkästä ykkösrajanäpystä oli puhuttu, mutta se pääsi lipsahtamaan silti. Kolme eteen, niin Jymyn kiinnisaaminen on vaikeata, Rantatorikka kertasi toista jaksoa.

Kommentoi aihetta

(12 kommenttia)

Kirjoita uusi kommentti

Kirjoita kommentti

Käytäthän nimimerkkiä. Emme julkaise nimellä kirjoitettuja viestejä.

Pysythän aiheessa. Vain aiheeseen liittyvät viestit julkaistaan.

Viestisi luetaan toimituksessa ennen sen julkaisemista. Haluamme tarjota sinulle mahdollisuuden hyvin perusteltuun, laadukkaaseen ja moniääniseen keskusteluun. Tarkemmat pelisäännöt voit lukea tästä linkistä.

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Urheilun toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Urheilun toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Kultajuna

Ilmoita asiattomasta kommentista

Rantatorikka sanoo että tasaisia vääntöjä ja olisi voinut kääntyä kummalle vaan...miksi sitten se voittaja on kuitenkin aina Jymy? Propagandaa Sotkamolle ei voi mitään , rutiini on niin kovalla tasolla.


Loimaa

Ilmoita asiattomasta kommentista

Rantatorikka taitaa peluuttaa Vetoa hopeasta. Suuresti ihmettelen Dahlströmin lyönneissä kun oli joka kerta merkki päällä ensimmäisellä lyönnillä. Miksi huippukotiuttajalle ei anneta tilaisuutta ensimmäisellä lyönnillä vapaaseen lyöntiin ja siten useampaan kotiutusyritykseen.

Kotiutuskisassakin Dahlströmin ensimmäisellä lyönnillä merkki päällä. Ei olisi ollut palonuhkaa, eikä haavoittumisuhaa juoksijoilla, vaikka kaksi kokeilua olisi Jerelle sallittu.



Vimpeli vastaantulija?

Ilmoita asiattomasta kommentista

Kyll on hyvät neuvot kalliit Vimpelille, kun nyt jo pari kertaa on saatu peli venytettyä kotiutuskisaan saakka, jossa tuloksen 10 yritystä ilman ainuttakaan onnistumista - halvalla on Jymy saanut kiinnitykset niiltä osin. Ehkäpä seuraavaan peliin otataan Parttimaa jokeripaitaan iskemään ukkoja kotiin, kun ei se näytä muilta onnistuvan.



periksi ei anneta

Ilmoita asiattomasta kommentista

Pohjalainen ei anna periksi, ennen kuin viimeinen henkäys puhallettu:

Isoja asioita vaikea korjata, mutta tässä viisi teesiä mitä kokeilla.

1) Asenne - Loppuun asti!!! Huuskonen, Puputti, Hotakainen, useita kertoja juokseminen lopetettiin kesken ja ulkokenttä päästettiin liian helpolla. Muutama palo olisi välttynyt jos jouksut ja laittoman palautukset tehtäisiin nopeammin

2) Kuusisto, kapteenina numerolle 7. Jos lyönti ei onnistu, kapteeni ottaa nro 7 rintaan joukkueen tähden uhrautuen..

3) Parttimaa purkamaan 2-3 väliä joka tuntuu olevan erityinen haaste

4) Kotareissa aloitus nuoremmista kotiuttajista. Nyt kun Jere ja Janne epäonnistui, tuntui henkinen ote menneen ja loput yritykset näytti täysin antautumisen luonnetta

5) Peli iloa, keskitytään oleelliseen ja jätetään huutelu ja vastustajan peliin sekaantumeinen vähemmälle. Omiin suorituksiin keskittyminen.Kuosmasen opit myös Vimpelvähemmälle. Hyvistä suorituksista voi juhlia, mutta oman joukkueen menestymiseksi.

SARJA 2-3


Jantze

Ilmoita asiattomasta kommentista

Ei voi sanoa että Mäkelä on epäonnistunut. Pitkälti Mäkelän lyönneillä Vimpeli on edes jotenkin kestänyt Jymyn kyydissä.

Mutta siltikkään se ei riitä vaan lauantaina juhlitaan Sotkamon Jymyä!


periksi ei anneta

Ilmoita asiattomasta kommentista

Kyllä Mäkelä lukeutuu Haapakosken ja Lassilan kanssa harvoihin onnistujiin. Kotiutuslyöntikisassa ei vain ole hänelläkään natsannut. Joten lähinnä kotareissa pistäisin hänet tällä hetkellä varmimpana kotiuttajana lyömään viimeisenä. Aloittaisin ilman painetta nuoremmilla kotiuttajilla.

Kuusiston, Puputin ja Huuskosen on selkeästi nostettava yleisesti tasoa. Huuskosen lautasen äärellä, Puputin ja Kuusiston mailan varressa, jos mielii voittaa edes yhden ottelun. Manun suu kävi kuin huonolla syyttäjällä, mutta noilla vaihtolyönneillä ei liene syytä kommentoida vastustajan epäonnistumista.

Haukkala lienee pahoin loukkaantunut ja rooli siten pieni, Lönni pelaa suht omaa tonttiaan ja Rinta-aholla toistaiseksi pienempi rooli. Toki yllätyskotiuttajana mahdollisuus esim kotareissa puhkoa pesän päällysiä.

Tsemiä ensi viikon koetuksiin (huom. monikko).


Pesävahti

Ilmoita asiattomasta kommentista

Piti oikein tarkistaa, että oltiinko samassa pelissä. Tammilehdon mukaan Hotakainen vei Haapakoskea pienillä hyvin eteenpäin. Samoin Rantatorikan mukaan Hotakainen on onnistunut tiukassa paikassa hyvin. Hotakainen kyllä pelasi ulkona hyvän pelin ja pysäytti monta kovaa rajan puhkaisuyritystä. Sen sijaan sisällä hän aiheutti lyöntivuorollaan kotiyleisölle kiusallisia hetkiä. Haapakoski meni melkein aina kentälle, mutta Villen lyönnit nousivat kopiksi ja näpit etumiesten ulottuville. Tuloksena oli melkein aina haava tai palo, muutamaa onnenkantamoista lukuun ottamatta. Kakkospuolella näimme usein erittäin turhautuneen Haapakosken kävelevän kotipesään ja moni varmaan kanssani ihmetteli, ettei valkku tehnyt tauolla tähän kohtaan muutoksia. Villen nopeus tai etenemiskyky ei myöskään tahtonut riittää siihen, että hän olisi itse ehtinyt kakkoselle. Ehkä olisi parempi antaa hänelle jokin toinen rooli, jossa hänhän voisi saada itseluottamuksensa takaisin, vaikka vaihtoehdot ovat vähissä.


että näin näkisin

Ilmoita asiattomasta kommentista

Sotkamo toi viimevuotiseen tapaan koko linjan vaihtotilanteissa jokseenkin riviin polttolijalle. Pomppu ei nouse nyt Saarikentän uusitusta pinnasta ja ja sotkamolaiset laskivat niin, että jos välilyönneillä vaihdot onnistuvat, niin ne sitten onnistuvat. Nyt kuitenkin Vimpelin välilyönnit nousivat useimmiten kopeiksi ja haavottumiset olivat tosiasioita.


pesävahti

Ilmoita asiattomasta kommentista

Hyvä havainto edellisessä kommentissa. Jatkan vielä omia havaintojani pelin ratkaisevista tekijöistä. Sotkamo löysi lopulta Rinta-ahon hitaudesta sen heikon kohdan, jota he hyödynsivät kahden juoksun arvoisesti. Toki lyönnitkin olivat hyviä, mutta ensimmäisen haparoinnin jälkeen Manu rupesi hakemaan lyhyet Rinta-ahon edestä. Toisessa se onnistui, mutta kolmannen hänkin kämmäsi. Johtuiko tästä vai mistä, mutta myös mailan varressa Matias tuntui jäätyvän. Tietysti Vedon heikkous sisällä voi olla myös Koden hyvyyttä lautasen äärellä. En muista ennen nähneeni hänen pelaavan noin sitoutuneena joukkueen eteen. Jymy tuo aina jotain uutta ja ainakin itselleni sitä olivat menestyksellä käytetyt stopparit vaihtotilanteissa, jotka näyttivät onnistuvan useammaltakin pelaajalta. Huuskosen pitäisi myös keksiä jotain Komulaisen varalle, sillä hän pelaa todella kovalla itseluottamuksella. Sen sijaan Sotkamon kakkospuoli näytti haparoivalta, mutta Vedon pojat eivät saaneet sinne yhtään kunnon napsua.


sapsoon uimaan!

Ilmoita asiattomasta kommentista

Sotkamon Kultajunaa on turha yks vimpeli pysäyttää. Sotkamo on hallinnut pesäpalloa vuodesta 1990-vuodesta lähtien ja näyttää niin myös huomenna kun voittaa mestaruuden 8.9.2012 ja vie "pojan" uimaan Sapsojärveen!

Tuoreimmat aiheesta: Pesäpallo

Urheilun pääuutiset

Mestarien liiga

Dortmundille valtava takaisku Mestarien liigan finaalin alla

Mario Götze

Dortmundin tähtipelaaja Mario Götze jää lauantain Bayern-ottelusta sivuun takareisivamman takia. Hän loukkaantui välieräpelissä Real Madridia vastaan.

Suosittelemme

Urheilun tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä