SM-liiga |

JYP sarjakärkeen - Jokerit hyvästeli nollakerhon

Hallitseva mestari JYP ponnahti jääkiekon SM-liigan kärkeen. Surkeasti alkukaudesta esiintynyt Jokerit kirkasti kuvaansa TPS-voitolla ja jätti jumbosijan Rauman Lukolle.

Moses tekee Jokerien voittomaalin ottelussa TPS:aa vastaan 21.9.2012
Moses tekee Jokerien voittomaalin ottelussa TPS:aa vastaan Kuva: Lehtikuva

Vahvasti latautunut Jokerit riisui Turun Palloseuran aseista heti ensimmäisessä erässä, jonka se vei nimiinsä 4-0. Nelosketjun nuoret helsinkiläishyökkääjät Matti Lamberg ja Saku Salminen tekivät SM-liigauran avausosumat ja keräsivät tehot 1+1.

Antero Niittymäki ilmestyi TPS-maalille neljän takaiskun jälkeen ja antautui vain Henri Heinon vedon edessä. Kauden avauspisteet ja 5-1-voitto maistuivat Jokereille, joka kärsii pahasta miesvajeesta loukkaantumisten ja pelikieltojen takia.

Jyväskylässä nähtiin Jyrki Aho vs Risto Dufva valmennusnäytös. JYP ja Lukko takoivat osumia tasatahtiin, mutta lopussa kotijoukkue venyi 5-3-voittoon. Kuskin paikka vaihtui mittelössä muutamaan kertaan. Lukko kävi Teemu Nurmen ja Jarkko Kauvosaaren täysosumilla 2-1-johdossa hetken ajan ottelun puolivälin krouvin kynnyksellä. JYPin uudet pelaajat Kristian Näkyvä, Ramzi Abidi ja Matias Myttynen heiluttivat vastustajan verkkoa. Kolmannen erän puolivälissä tehty voittomaali meni Jonne Virtaselle.

Roope Talajan kauden kolmas maali oli lähellä tuoda HIFK:lle täyden pistepotin. Epävarman kuvan itsestään ensimmäisissä peleissä antanut IFK-vahti Joni Ortio oli elementissään Lahdessa, mutta Pelicansin ikämiespuolustaja Jan Latvala pääsi iskemään paraatipaikalta 1-1-tasoituksen vain 23 sekuntia ennen varsinaisen peliajan loppua. Ottelu ratkesi jatkoajalla, jossa HIFK:n Joni Töykkälä sinetöi 2-1-voiton vieraille ajassa 63.57. Pelicansin Ilkka Pikkarainen kilautti pelivälineen yläputkeen hetki ennen ratkaisua.

Kommentoi aihetta

(12 kommenttia)

Kirjoita uusi kommentti

Kirjoita kommentti

Käytäthän nimimerkkiä. Emme julkaise nimellä kirjoitettuja viestejä.

Pysythän aiheessa. Vain aiheeseen liittyvät viestit julkaistaan.

Viestisi luetaan toimituksessa ennen sen julkaisemista. Haluamme tarjota sinulle mahdollisuuden hyvin perusteltuun, laadukkaaseen ja moniääniseen keskusteluun. Tarkemmat pelisäännöt voit lukea tästä linkistä.

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Urheilun toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Urheilun toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.




Jyppifani

Ilmoita asiattomasta kommentista

Tämä on erittäin hyvä merkki, Jyppi voittaa huonollakin pelillä. Sellaisien veljien kuin Niittymäen ja Vehasen taakse kahdessa pelissä yhteensä 8 maalia.

Viime vuoden runkosarjassa jypin tehot oli 165+267, näistä lähti pois 88+138. Maaleista lähti pois 53,3% ja syötöistä 51,7%. Pleijareissa tehot oli 43+63, pois lähti 24(55,8%)+27(42,9%). Joten hyvin on paikattu maalintekopuoli.

Jypissä 4 peliä pelanneista 0+0 saldo on vain kahdella pelaajalla, mutta sitäkin huolestuttavimmin juuri ulkomaanavuilla Corey Quirkillä ja Jason Lepinellä.


koo

Ilmoita asiattomasta kommentista

Ei liity topiciin mutta sanompa kuitenkin. Aivan älytöntä SM-liiga joukkueilta maksaa isoja rahoja näille NHL-pelaajille, pellavat muutaman ottelun isolla rahalla ja häviävät pois. 10 joukkuetta pääsee play-offeihin ja jos (ja kun) on siinä vaiheessa hyvä joukkue, vaikka ei olekkaan kotietua, sillä ei ole p*****kaan merkitystä, hyvä joukkue voittaa mestaruuden. Vrt. TPS 2010.


Karjalalippis

Ilmoita asiattomasta kommentista

NHL-pelaajan ottaminen lyhyeksi aikaa voi olla myös keino saada enemmän väkeä katsomoon. Toiveena lienee, että nämä NHL-pelaajan vuoksi paikalle tulleet ihmiset tulisivat katsomaan pelejä vielä senkin jälkeen kun se syöttinä toiminut pelaaja on jo aikoja sitten häipynyt takaisin Pohjois-Amerikkaan.

Toisaalta NHL-pelaajan ottaminen on monellakin tapaa kallista lystiä. Esimerkiksi NHL-pelaajien vakuutukset ovat aika suolaisissa hinnoissa. Siinä pitää aika tarkkaan punnita riskit, että ottaako näitä kavereita mukaan silloin kun moiseen tarjoutuu mahdollisuus, vai eikö ota.


Marginaalilaji

Ilmoita asiattomasta kommentista

Hei ketä kiinnostaa enää jääkiekko? Meillä on maassa kansainvälisesti ajatellen muita lajeja jotka menestyvät paremmin. 5 vuotta kausikortti oiilut jääkiekkoon, mutta nyt riitti väkivallan vuoksi, en varmaan ole ainut. Seuratkaa oikeasti urheilulajeja joissa harrastajamäärä on hiukan toinen kuin tässä maginaalilajissa, meillä on menossa todella kovaan porukkaan mukaan nin koripalloilijat kuin lentopalloilijat.



koo

Ilmoita asiattomasta kommentista

Jos seuraa jääkiekkoa, ei seuraa mitään muuta urheilua, vai ??? Haloo Pahvi, en täällä hehkuta muita seuraamiani lajeja kun ne ei tälle palstalle kuulu ...


valtavirtaidiotismi

Ilmoita asiattomasta kommentista

Minä ainakin seuraan ja tykkäilen vain kaikkia niitä juttuja, mitä enemmistöt seuraa ja tykkäilee, koska en halua olla marginaalissa...

Oikeasti, liikkuuko teidän "marginaalilajista" mussuttajien päiden sisällä yhtään mitään? Oletteko yleisestikin kiinnostuneita aina niistä asioista, mistä suurimmat maailmanlaajuiset massat yleensä - vai muodostatteko joskus myös ihan omia ajatuksia tai jopa yksilöllisiä tai kulttuurisia käyttäytymistottumuksia?

Ei, ilmeisesti ette. Ja sitten vielä julistatte tätä hienoa massa-ajatteluanne muillekin, jotka eivät sitä ole omaksuneet... Auta, mitä idiootteja. Ymmärtäisitte edes olla hiljaa.


Tuoreimmat aiheesta: SM-liiga

Urheilun pääuutiset

Suosittelemme

Urheilun tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä