Käsien puutuminen Kullaksen vaivana MM-motocrossissa
Harri Kullas ajoi motocrossin MX2-luokan MM-sarjan kahdeksannessa osakilpailussa sijoille 16. ja 17. sunnuntaina Belgian Bastognessa.
MM-sarjassa 11:tenä oleva Suzukin tehdastiimin kuljettaja harmitteli käsien puutumistaan.
- Lähtöni eivät onnistuneet tänäänkään ja kun on alussa 20:nnen sijan huonommalla puolella, on vaikea yltää hyville sijoille. Ainakin pitäisi olla todella nopea. Lisäksi minulla oli taas todella paljon ongelmia käsieni kanssa. Ensimmäisen erän jälkeen en pystynyt puristamaan käsiä nyrkkiin, Kullas harmitteli.
- Käteni siis puutuvat, vaikka niiden pitäisi kyllä jo toimia aiemmista ongelmista huolimatta. On todella hankala ajaa, kun kädet puutuvat tällä tavalla.
- Tällä hetkellä ei ole yhtään hienoa ajaa. Yritän koko ajan tehdä jotain, että käteni toimisivat. Tämä alkaa olla myös henkisesti vaikeaa.
Kullas piti edelleen MM-sarjan 11:nnen sijansa. MX2-luokan voitti pisteissä toisena oleva britti Tommy Searle, jonka kanssa samat sijat ajoi hollantilainen, MM-sarjan kärkinimi Jeffrey Herlings.
MX1-luokan voittoon ajoi ylivoimaisessa MM-kärjessä ajava italialainen Antonio Cairoli. Suomen Santtu Tiainen jäi tällä kertaa ilman MM-pisteitä.
Seuraavat MM-osakilpailut ajetaan parin viikon päästä Ruotsin Uddevallassa.
Tuoreimmat aiheesta: Moottoripyöräily
Jarno Saarinen saavutti kulttimaineen
Maanantaina 20. toukokuuta on kulunut tasan 40 vuotta siitä, kun ainoa suomalainen ratamoottoripyöräilyn maailmanmestari, Jarno Saarinen, kuoli Monzan osakilpailussa.
Seistola paransi asemiaan MM-endurossa
Matti Seistolan kolmas sija oli päivän paras suomalaistulos enduron MM-osakilpailussa Portugalissa.
Mika Kallion tallilla loistava päivä - Redding voittoon, Kallio toiseksi
Mika Kallion tallilla oli upea päivä ratamoottoripyöräilyn MM-sarjan Ranskan GP:ssä. Scott Redding juhli Moto2-luokan voittoa ja Mika Kallio porhalsi toiseksi.
Ajon taival päättyi kaatumiseen
Niklas Ajo joutui keskeyttämään ratamoottoripyöräilyn Ranskan GP:n Moto3-luokassa.
Kallio ajoi toiseksi Le Mansissa
Mika Kallio oli toinen Moto2-luokan osakilpailussa Ranskan Le Mansissa.
MM-enduro: Salminen toiseksi Portugalissa
Juha Salminen taipui ranskalaisen Antoine Meon jälkeen toiseksi enduron MM-osakilpailussa lauantaina Portugalissa.
Sade katkaisi Mika Kallion aika-ajon
Sateinen sää haittasi Moto2-luokan aika-ajoa ratamoottoripyöräilyn Le Mansin MM-osakilpailussa. Mika Kallio oli aika-ajon 10:s.
Niklas Ajo yhdeksänteen lähtöruutuun
Niklas Ajo porhalsi aika-ajon yhdeksänneksi ratamoottoripyöräilyn Le Mansin MM-osakilpailun Moto3-luokassa.
Kallio manasi toimimattomia säätömuutoksia
Ratamoottoripyöräilyn MM-sarjan neljäs osakilpailun ajetaan Ranskan Le Mansissa. Moto2-luokan harjoituksissa 13:nneksi ajanut Mika Kallio ei ollut aivan tyytyväinen avauspäivän antiinsa.
Niklas Ajolla mainio päivä Ranskassa - "Ei virheitä"
Niklas Ajo oli tyytyväinen harjoituspäiväänsä ratamoottoripyöräilyn MM-osakilpailussa Le Mansissa.
