Kazakstanissa olympiavoitosta neljännesmiljoona
Kazakstanin mainio menestys Lontoon olympialaisissa on maan presidentin mukaan osoitus maan liittymisestä urheilun suurvaltojen joukkoon.
Kazakstanin presidentti Nursultan Nazarbajev ylisti maansa urheilijoita näiden saavutettua maan ennätysmitalimäärän olympialaisista - peräti 13 mitalia.
- Urheilijamme saavuttivat 13 mitalia ja mitalitilastossa olimme sijalla 12. Pekingissä olimme sijalla 29. Kazakstanista on tullut urheilun suurvalta. Tämä on suuri voitto kansallemme, kertoi Nazarbajev maansa olympiaurheilijoita palkinneessa gaalatilaisuudessa.
- Kuten kaikki maamme asukkaat, myös minä olin erityisen ylpeä siitä, että kansallislaulumme soitettiin peräti seitsemän kertaa, jatkoi presidentti.
Nazarbajev luovuti valtionpalkinnot kaikille olympiamitalisteille, jotka palkittiin myös avokätisillä rahapalkinnoilla.
- Jokainen olympiavoittaja saa 250 000 dollaria. Hopeamitalistit saavat 150 000 ja pronssimitalistitkin 75 000 dollaria, ilmoitti Neuvostoliiton hajoamisesta asti maata itsevaltaisesti hallinnut Nazarbajev.
Kazakstanin olympiamenestys oli maan 20-vuotisen historian suurin. Saldona Lontoosta oli seitsemän kultaa, yksi hopea ja viisi pronssia.
Tuottoisin laji Kazakstanille oli painonnosto, jossa maa rohmusi peräti neljä kultaa. Nyrkkeily tuotti myös neljä mitalia. Kreikkalais-roomalainen paini ja vapaapaini toivat yhteensä kolme mitalia. Lisäksi kultamitaleja maa saavutti miesten maantiepyöräilyssä ja yleisurheilussa naisten kolmiloikassa.
Tuoreimmat aiheesta: Lontoo 2012
Ohjaaja Tapani Parmille merkittävä palkinto
Arvostetun BAFTA-palkinnon pokannut Tapani Parm voitti parhaiden monikameraohjausten kategorian työstään Lontoon olympialaisten avajaisissa.

Kommentoi aihetta
(2 kommenttia)
Kirjoita uusi kommenttiKiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Urheilun toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Urheilun toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.
Tare
Ilmoita asiattomasta kommentistaAmmattimaisuus ja isot palkkiot houkuttelevat (pakottavat) urheilijoita vilppiin ja urheilusta menee se terve pohja. Varmaan Kazakstanissa olisi noillekkin miljoonille ollut parempaakin käyttöä...
Terentii
Ilmoita asiattomasta kommentistaJoo, mut näyttää mitaleitakin tulevan ihan toisella tavalla kuin Suomelle.