Klüftin olympiaunelma romuttui - keskeytti Kuortaneella
Ruotsalainen ei matkaa Lontoon kisoihin. Valmentajan mukaan taustalla on tuoreita loukkaantumishuolia.
Carolina Klüftin lähti Kuortaneelle tekemään vakuuttavaa tulosta olympiakisojen alle, mutta toisin kävi.
- Ei ole mitään mieltä lähteä olympialaisiin, Klüft sanoi Yle Urheilulle.
Ruotsalaisen ensimmäinen yritys naisten pituudessa meni läpijuoksuksi ja kaiken lisäksi hän ontui lankun jälkeen.
Klüft on kärsinyt säärivaivasta, mutta nyt hänellä oli ongelmia reitensä kanssa.
Pituushyppääjä on ilmoittanut uransa päättyvän tähän kauteen. Klüftin valmentaja Oscar Gidewall sanoo ruotsalaisen Expressen-lehden haastattelussa, että Klüft voitaisiin vielä nähdä Ruotsin mestaruuskisoissa ja Suomi-Ruotsi-ottelussa 1.-2. syyskuuta.
- Carro on sanonut, että hän on mukana Ruotsin mestaruuskisoissa ja Ruotsi-ottelussa siitä huolimatta, miten olympialaisissa menee. Enempää en tiedä, Gidewall kommentoi jatkoa.

Kommentoi aihetta
(2 kommenttia)
Kirjoita uusi kommenttiKiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Urheilun toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Urheilun toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.
Arska
Ilmoita asiattomasta kommentistaIhmisen keho ei kestä mitä tahansa. Carro on ottanut omastaan äärimmäisen paljon irti jo nuorena. Toivottavasti hän jatkaa valmennustehtävissä tai yleisurheilun pr-tehtävissä. Hän on vertaansa vailla ruotsalaisten pikkutyttöjen innoittajana yleisurheiluun.
aku
Ilmoita asiattomasta kommentistaEi kai pituushypyssä voi keskeyttää?
Onko tuossa kuvassa tosiaan Klüft?