NHL |

Koivu: Anaheim on ollut nautinnollista aikaa

Saku Koivun kolmas kausi Anaheimissa päättyi pettymykseen, kun joukkue jäi pudotuspelien ulkopuolelle. Suomalaishyökkääjä ei ole tehnyt vielä päätöksiä uransa jatkumisen suhteen.

Saku Koivu
Kuva: YLE

- Totta kai se on joukkueena ja henkilökohtaisesti iso pettymys. Tämä oli minulle kolmas kausi ja tänne tultiin menestymään ja tavoittelemaan sitä himoittua Stanley Cupia, Koivu kommentoi Yle Urheilulle.

Koivu siirtyi Ducksiin Montrealista vuonna 2009. 37-vuotias sentteri on nauttinut elämästään Kalifornian lämmössä. Myös tavoitteet ovat kutakuinkin täyttyneet.

- Tämä on ollut todella nautinnollista aikaa niin kentällä kuin sen ulkopuolellakin. Se, mitä lähdimme hakemaan, on suurin piirtein saatu täältä. Ainoa asia, joka ei ole mennyt suunnitelmien mukaan on ollut playoff-menestys. Se viimeinen menestyminen on jäänyt saavuttamatta ja sitä tässä lähdetään tavoittelemaan, jos tässä vielä pelaillaan.

Kuten seuratoveri Teemu Selännekin, Koivu ei ole vielä päättänyt uransa jatkosta. Kokenut hyökkääjä painottaa, että pohdittavaa on nimenomaan henkisellä puolella. Mikäli ura jatkuu, on Anaheim ykkösvaihtoehto.

- Kyllä se on tällä hetkellä ensimmäinen vaihtoehto. Tässä pitää katsoa muutaman viikon aikana, mikä on oma tilanne ja halu yleensäkään pelata jääkiekkoa. Totta kai pitää kuulla, mikä seuran suunnitelma on ensi vuoden suhteen. Tästä eteenpäin mennään vuosi kerrallaan, Koivu päätti.

Kommentoi aihetta

(3 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Käytäthän nimimerkkiä. Emme julkaise nimellä kirjoitettuja viestejä.

Pysythän aiheessa. Vain aiheeseen liittyvät viestit julkaistaan.

Viestisi luetaan toimituksessa ennen sen julkaisemista. Haluamme tarjota sinulle mahdollisuuden hyvin perusteltuun, laadukkaaseen ja moniääniseen keskusteluun. Tarkemmat pelisäännöt voit lukea tästä linkistä.

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Urheilun toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Urheilun toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

KoivuFan

Ilmoita asiattomasta kommentista

Saku jatkaa vielä ainaki pari kautta, mahtaisko pelata jopa Montrealissa uransa viimisen kauden, who knows!! Tsemmpiä Saku, kotikisat nyt ensimmäisenä, johtajuutta tarvitaan joka ketjuun!!!



Läppä

Ilmoita asiattomasta kommentista

Mikähän siitä Anaheimista tekee niin kovin nautinnollisen? Joukkue ei ole menestynyt ollenkaan.Ilmeisesti maksavat ihan kohtuullista korvausta.Jos mielii menestystä,niin on saatava treidi muualle.Sama se on tilanne Selänteenkin osalta.Mutta ei ne sitä uskalla ääneen sanoa.Ja kotikisoihin ei Sakulla ainakaan mitään asiaa.Pelaajana.

Tuoreimmat aiheesta: NHL

Urheilun pääuutiset

NHL

Vakuuttava Rask nollasi Chicagon - Boston jyräsi toiseen voittoon

tuukka rask boston bruins

Boston nollasi kotikaukalossaan Chicagon vakuuttavan esityksen jälkeen 2-0. Tuukka Rask on pitänyt maalinsa puhtaana lähes 123 minuuttia.

Suosittelemme

Urheilun tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä