KOMMENTTI: Olympiakisojen epäonnistunut kokeilu
Helpomman kaavion toivossa otteluitaan tahallaan hävinneet sulkapalloilijat joutavat jonnekin muualle kuin taistelemaan olympiamenestyksestä.
Lontoon kisojen sulkapallomittelöitä tiistai-iltana seuranneet saivat pettyä, kun päivän viimeiset naisten nelinpeliottelut jäivät torsoiksi. Neljä jo jatkopaikkansa varmistanutta paria hävisivät viimeiset alkulohkopelinsä tahallaan saadakseen helpommat vastustajat keskiviikon puolivälieriin.
Esimerkiksi kiinalaishuiput Yang Yu ja Wang Xiaoli ottivat turpaan Etelä-Korean sijoittamattomilta Jung Kyungilta ja Kim Ha Nalta. Syötöt jäivät tuon tuosta verkkoon ja lyönnit karkasivat säännöstään rajojen ulkopuolelle: ottelun pisin "palloralli" oli neljän lyönnin mittainen.
Nelinpeliparien otteet on tuomittu julkisuudessa olympiahengen vastaisiksi. Kun näyttö on näin selvä, ei ole mitään muuta järkevää vaihtoehtoa kuin sulkea tahallaan hävinneet parit kisoista. Kansainvälinen sulkapalloliitto onkin kertonut tutkivansa asiaa keskiviikkona.
Olympiakisat eivät ole vain sen takia urheilumaailman arvostetuimmat karkelot, että mukana ovat maailman parhaat urheilijat. Lontoonkin avajaisissa herkistänyt symboliikka, kuten olympiatulen sytytys tekee tapahtumasta täysin ainutlaatuisen. Nämä urheilijat eivät kuulu samaan kuvaan tuon symboliikan kanssa. Ymmärrän toki, että olympiakisoissa panokset ovat hurjat ja menestystä haetaan hinnalla, millä hyvänsä. Olisivat hävinneet ottelunsa edes vähemmän ilmiselvällä tavalla..
Samaan syssyyn on todettava, ettei sulkapallossa käyttöön otettu alkulohkojärjestelmä näytä toimivan. Tällaisilta sotkuilta vältyttäisiin, jos turnaus pelattaisiin vanhaan malliin pudotuspeleinä.

Kommentoi aihetta
(83 kommenttia)
Kirjoita uusi kommenttiKiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Urheilun toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Urheilun toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.
stajasa
Ilmoita asiattomasta kommentistaKoko matka alkupeleistä loppuun on yksi suoritus, jonka päämääräänä on voitto. Yksittäisen pelin voitto ei siin ole voitto vaan se olympiakulta. Kentällä saa pelin sääntöjen puitteissa tehdä pelillisesti huonoja suorituksia ja silti voittaa. Ei mitään valittamista.
Janiz
Ilmoita asiattomasta kommentistaOlen samaa mieltä, koska olympia mitalli on kaikkien tavoitteena ja kukaan ei ole niin tyhmä et ottais vaikeamman vastustajan ns. kuoleman peliin jos helpompikin on tarjolla. Lohkosysteemi valiittiin ja se mahdollistaa tälläisen taktikoinnin, joten mielestäni erittäin julma tuomio diskata heidät. Jos on niin hyvä alkulohkossaan että on mahkut vähän taktikoida helpompi vastus jatko peleihin niin ei se ole väärin. Suurin vika on turnaus systeemissä se pitäis pelata samoin kuin normaalisti ja tenniksessäkin eli pelaajat arvotaan tietyn kaavan mukaan kaavioihin ja sit se on tappio ja ulos. Vältytäisiin tältäkin spekuloinnilta.
Pekka Pelimies
Ilmoita asiattomasta kommentistaIhan törkee vääryys!
Jos pelisysteemi on sellainen, että pudotuspelit on ennalta määrätty, niin hyvään urheilusuoritukseen kuuluva taktikointi tulee ilman muuta olla sallittua, vaikka näyttäisi kuinka kornilta pelaamiselta.
Kertakaikkiaan ala-arvoinen suoritus Olympiakomitealta ja lajiliitolta.
Kai
Ilmoita asiattomasta kommentistaEi ole urheilijoiden vika, jos kannattaa hävitä pelejä. Jos tästä jotakuta pitää rangaista, niin ottelukaavion valitsijaa.
...
Ilmoita asiattomasta kommentistatotta. Itse olisin kyllä hävinnyt "ovelammin". Vähän niinkuin nämä biljardi-hustlerit Jenkeissä, jotka lyövät vetoa itseään vastaan ;)
jahas
Ilmoita asiattomasta kommentistaTäysin samaa mieltä
fiksua
Ilmoita asiattomasta kommentistaSaariseen kirjoitus osuu ihan kohdilleen!
tsembalo
Ilmoita asiattomasta kommentistaEli kirjoittajan mielestä myös esimerkiksi miesten 100m alkuerissä Boltin on pakko juosta täysillä sillä muuten se ei ole olympiahengen mukaista? Sulkapallon alkusarja on tavallaan karsinta tosipeleihin eikä nyt kukaan voi pakottaa jo jatkoon päässeitä vääntämään tosissaan voitosta jolla vain vaikeuttaisi omia pelejään jatkossa... Vika ei ole kiinalaisissa vaan sulkapallon alkulohkojärjestelmässä.
nojoo
Ilmoita asiattomasta kommentistaEt tainnut ymmärtää kirjoitusta. Vika oli siinä, että hävisivät niin selvästi omasta tahdosta. Kuten kirjoittaja toteaa niin olisivat edes hävinneet vähemmän ilmiselvällä tavalla.
Miten Boltin lopun löysäily muka liittyy tähän? Bolt voitti alkueränsä ja välieränsä (ainakin edellisissä kisoissa), vaikka hieman säästeli finaaliin. Mikä siinä on vikana? Ei hän tehnyt mitään urheiluhengen vastaista.
Visa
Ilmoita asiattomasta kommentistaJos omasta tahdosta häviäminen on pelisysteemissä mahdollista tai jopa kannavaa, ei se ole pelaajan vika.
Naurettava tuomio. Pelisysteemin pitää pitää huoli siitä, että voittaminen kannattaa.
R.A.B.
Ilmoita asiattomasta kommentistaKun Kiinasta on kyse, en olisi niinkään varma siitä, että pelaajat hävisivät omasta tahdostaan. Ymmärtääkseni yhtenä syynä häviämiseen oli välttyä pelaamasta toista kiinalaisparia vastaan pudotuspelien alkuvaiheessa. Määräys on voinut tulla korkeammalta taholta, ja sen protestina häviäminen on tehty huomattavan läpinäkyväksi. Samantapaisia tallimääräyksiä löytyy esim. F-ykkösistä.
Elmo
Ilmoita asiattomasta kommentistaEli on parempi jos osaavat huijata niin että se ei näy ulospäin, kuin että käyttävät taidoillaan aikaisemmilla kierroksilla saavuttamaansa etumatkaa. Nyt on Ossi kyllä mielestäni hukassa. Samalla tavalla kuin Bolt voi löysäillä alkuerissä, niin parit löysäilivät viimeisessä ottelussaan. Erona on vain se että toiminta voi vaikuttaa muiden parien tasapuoliseen jatkoon pääsemiseen - tässä lienee ongelman ydin.
Siemen on toki hankalassa pelijärjestelyssä, mutta mikäli säännöissä lukee että jokaisen tulee pelata kaikin voimin niin tilanne on selkeä. Onko kellään tietoa mitä säännöt sanovat?
Nyt en ymmärrä
Ilmoita asiattomasta kommentistaSiis jos yhden pelin taktisella tappiolla voi varmistaa itselleen todennäköisemmän finaalipaikan? Ja tämä jotenkin on urheiluhengen vastaista? Ja syy on urheilijan? Anteeksi vaan, mutta yleensä urheilija kilpailee voittaakseen. Ja jos kilpailu on järjestetty niin että välierävastustajan suhteen voi taktikoida niin totta hitossahan sellainen pitää käyttää hyväkseen.
Kannattaisi enemminkin vaatia järjestäjien päitä pölkylle onnettomasta systeemistä. Jokainen urheilija on kuitenkin samalla lähtöviivalla, ja on silkkaa tekopyhyyttä väittää etteivät muut olisi tehneet samoin vastaavassa tilanteessa. Kuka saakelin tunari tälläisen systeemin olympialaisiin pisti?
Naurettavaa
Ilmoita asiattomasta kommentistaAivan oikein! Järjestäjien päitä pölkylle. Ei ole urheilijan vika jos systeemi on huono. Taktikointi kuuluu urheiluun jos sellainen sauma sallitaan! Naurettavaa touhua järjestäjiltä!
Systeemi ehkä syvältä mutta...
Ilmoita asiattomasta kommentista...kyse onkin nähdäkseni enemmän olympiahengestä kuin urheiluhengestä kuten Ossikin totesi. Se on jotain vielä enemmän. Jotta olet oikeutettu kultaan olympialaisissa, pitää voittaa parhaista parhaat. Mielestäni olympiahenkeen ei kuulu taktikointi vaan se, että kisataan siitä kuka on paras. Kaikki pitää pystyä voittamaan. Itseä hävettäisi mennä häviämään tahallaan olympialaisissa vaan siksi, että minulla olisi paremmat mahdollisuudet päästä finaaliin... ehkä voisin voittaa hopeaa (ja ehkä auttaa maatani parempiin mitalitiastoihin), mutta se maistuisi pahalle.
Täytyy myös ihmetellä tänne heiteltyjä kommentteja. Voitto tai mitalisijat tuntuvat olevan selkeästi tärkeämpi asia kuin olympiahenki tai reilu kilpailu paremmuudesta. Ei ihme, että näin alhaisen moraalin ja suuren ahneuden aikakaudella arvostetaan vain suuria voittoja oli sitten areenana kilpailukentät tai markkinatalous.
juha
Ilmoita asiattomasta kommentistanoh ...seiväshyppääjät jättävät väliin hyppyjä, juoksussa taktikoidaan ja kyttäillään..kiellettäväkö nekin.
urheilijoilla on velvollisuuksia mutta myös oikeuksia, yksilölajeissa varsinkin voiton tavoittelu sääntöjen rajoissa lienee sallittavaa.
nojoo
Ilmoita asiattomasta kommentistaSeivähyppy on eri laji ja siinä onkin tarkoitus jättää hyppyjä väliin. Ei kyse ole siitä, että kuka hyppää eniten hyppyjä vaan siitä kuka hyppää korkeimmalta. Juoksuissa et voi taktikoida itsellesi "helpompaa" vastustajaa seuraavassa vaiheessa vaikka kuinka yrittäisit taktikoida.
Sen myönnän, että ihme systeemi sulkapallossa tämä lohkovaihe.
Jorvas_inssi
Ilmoita asiattomasta kommentistaEntäs sitten nämä urheilijat pitkissä juoksuissa ja pyöräilyssä, joiden tarkoituksena on ainoastaan auttaa joukkuekumppaniaan voittoon? Eikö sekin ole olympiahengen vastaista?
Riemumieli
Ilmoita asiattomasta kommentistaEn edelleenkään ymmärrä, mikä tässä on ongelmana? Taktikointia aina tarvitaan, eihän tässä sentään päästetty kaveria voittamaan auto-urheilun tyyliin.
Urheilua
Ilmoita asiattomasta kommentistaTottakai urheilijat häviävät jotta saisivat helpomman vastustajan seuraavassa vaiheessa. He kilpailevat olympiakullasta ja kaikki urheilulliset keinot ovat sallittuja. Ihmetyttää tämä kritiikki.
No ei todellakaan
Ilmoita asiattomasta kommentistaNo huh huh mikä kirjoitus! Kisoissa pelataan voitosta ja sen eteen tehdään kaikki mahdollinen, eikö?? Suomalaiset varmaan olisivatkin niin tyhmiä, että voittaisivat ottelunsa ja saisivat seuraavalla kierroksella vaikeamman vastustajan. Voittoa vielä hehkutettaisiin mediassa. Ei tästä kannata urheilijoita syyttää, vaan järjestäjiä!
"Olisivat hävinneet ottelunsa edes vähemmän ilmiselvällä tavalla". Olisiko tämä sitten ollut Ossin mielestä sallitua??
Oikein toimittu
Ilmoita asiattomasta kommentistaTäyttä soopaa. Ei ole pakko väsyttää itseään turhan takia, päinvastoin se olisi tyhmää. Säännöissäkään tuskin edellytetään kaikkensa antamista, miten se edes mitattaisiin?
AriSavosta
Ilmoita asiattomasta kommentistaSiis MITÄ!!! Urheilijat toimivat juuri, niin kuin pitää! Mitähän esimerkiksi Kiinan liitto olisi sanonut, jos olisivat pelanneet toisin ja estäneet näin Kiinalaisten jäsenten välisen loppuottelun!! Tuohan on aivan onneton kommentti, TARKOITUS on voittaa kultaa ei hävitä kunnialla...