KOMMENTTI: Puolan hyytyminen kohtalokasta, Kreikan kärvistely arvokasta
Tshekki ratkaisi Puola-ottelun numerollisesti toisella puoliajalla mutta henkisesti jo avausjaksolla.
Pakkovoittoa hakenut Puola tuli odotetusti myrskyn lailla Tshekkiä vastaan ja vyörytti iloisesti ottelun ensimmäisen vartin. Tshekki otti iskuja vastaan ja selvisi myrskystä. Kun myrsky tyyntyi, Tshekki tarttui ruoriin ja alkoi ohjata peliä.
Takaiskuitta selviäminen ottelun alussa oli Tshekille jo osa voittoa. Mitä pitemmälle ottelu eteni, sitä väkinäisemmäksi kävi Puolan yrittäminen. Tshekki hyödynsi ”osavoittonsa” ja puhalsi tuulta omiin purjeisiinsa tauon jälkeen.
Puola pelkäsi takaiskua, jonka se tiesi lamauttavaksi jo etukäteen, eikä päässyt pelossaan eteenpäin.
Kreikka kärvisteli turnausavauksestaan Puolaa vastaan tasapelin. Puolalla oli mahdolisuus tappaa sekin ottelu. Tappaminen jäi tekemättä, ja sitä hintaa Puola nyt maksaa.
Tänään Venäjän kaataneelle Kreikalle tuo kärvistely muodostui arvokkaaksi, jatkopaikan arvoiseksi. (EM-)Kullan arvoiseksi se tuskin sentään muodostuu. Eihän nyt Kreikka voi tätä voittaa…?

Kommentoi aihetta
(2 kommenttia)
Kirjoita uusi kommenttiKiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Urheilun toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Urheilun toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.
Tallman
Ilmoita asiattomasta kommentistaOnhan se surullista itse jalkapallon kannalta että noin viidellä laukauksella kolmessa ottelussa mennään jatkoon. Toisaalta Venäjä oli hidas, saamaton, eikä näyttänyt välillä edes yrittävän. Otteluun valmistautuminen, jos sitä nyt edes olikaan menee valmentaja Advocaatin syyksi. Kyllä tuollaisella materiaalierolla olisi Kreikan pitänyt kaatua mennen, tullen.
nojoo
Ilmoita asiattomasta kommentista1 maali 5 laukausta on paljon parempi kuin esim. 2 maalia 20 laukausta. Kaikki on suhteellista, jos kaveri tekee paikoista maalin, kun itse tunaroi useammasta paikasta niin ei tällöin ansaitsekaan voittaa.