Pesäpallo |

Korhoset hurjina Hippoksella

Hallitseva mestari Sotkamon Jymy ei antanut Jyväskylän Kirille armoa, kun kainuulaisjoukkue haki pisteet Hippokselta lukemin 2-0 (8-2, 8-2).

Mikko Korhonen huudatti ja laulatti sotkamolaisyleisöä kultajuhlissa.
Mikko Korhonen huudatti ja laulatti sotkamolaisyleisöä kultajuhlissa. Kuva: YLE

Sotkamo tuli ottelun avausvuoroon kovaa ja korkealta. Ensin Jimi Heikkinen löi 1-0-juoksun Heikki Koivulan tontilta ja heti perään Kosti Rautiainen kotiutti kumuralla Roope Korhosen. Kun vielä Mikko Korhonen löi kotiutti Kosti Rautiaisen ja juoksi itse kunnarin, oli ensimmäinen jakso käytännössä selvä.

Kiri sai juoksuhanansa auki ottelun toisessa vuorossa, kun Aki Orava heitti kakkospesältä harhaan ja Juho Määttälä ehti kotiin asti.

Sotkamo jatkoi kuitenkin kaasu pohjassa, kun Jani Komulainen koulutti maalyönnillään koppari Pasi Rajalaa yhden tavallisen ja kunnarin arvoisesti. Toni Kohonen lisäsi vierailijoiden johtoa toisessa vuorossa vielä yhdellä, kun lukkari sivalsi kumurallaan Jani Komulaisen kotiin.

Kiri sai vielä lohtua neljännessä vuorossa, kun Eetu Karhulahti iski tyhjään kenttään kunnarin, kun hänen pystymailalyöntinsä läpäisi Jymyn kakkospuolen. Avausjakso vierailijoille lukemin 8-2.

Korhoset vauhdissa toisella jaksolla

Toinen jakso ei tuonut Kirille juuri lohtua, sillä Sotkamo karkasi heti avausvuorossa 3-0-johtoon. Pääosissa olivat Korhoset Roope ja Mikko, kun ensin Roope löi keskisaumasta juoksun ja hetkeä myöhemmin Mikko kotiutti Kohosen.

Kiri sai lohtua toisen tasoittavalla, kun Perttu Hautala hassutti Jymyn koppareita lyömällä keskeltä takaa läpi. Tyhjä kenttä ei tuottanut kuitenkaan kuin yhden juoksun. Hautala pääsi tuulettamaan tuplajuoksua, kun Mikko Rantalahti löi kunnarisankarin kotiin.

Korhosten dominointi jatkui kolmannessa vuoroparissa, kun valtakunnan ykköskanuuna Roope iski samalla lyöntivuorolla kahdesti. Ensimmäisellä lyönnillä kotiin kirmasi Hartikainen ja viimeisellä Komulainen. Roope pääsi myös tuomaan juoksun, kun Rautiaisen kumura teki tilanteeksi jo 2-6.

Jymy onnistui vielä viimeisessä vuorossaan vielä kahdesti, joten toinenkin jakso päättyi 8-2-lukemiin ja koko ottelu sotkamolaisille lukemin 2-0.

Tuoreimmat aiheesta: Pesäpallo

Urheilun pääuutiset

Suosittelemme

Urheilun tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä