Kotaja kelasi SE:n - ei riittänyt jatkoon
Amanda Kotajan SE-aikakaan ei riittänyt finaalipaikkaan paralympialaisten 800 metrin kelauksessa.
Amanda Kotaja kelasi T54-luokan 800 metrin alkuerissä SE:n Lontoon paralympialaisissa. Kotaja sijoittui 2.00,73-ajallaan erässään kuudenneksi eikä päässyt loppukilpailuun.
- Oma ennätys. En päässyt kunnolla peesiin, jossa olisin voinut vetää rennosti, Kotaja selvitti.
Kotajan päämatka paralympialaisissa on 100 metriä, joka on ohjelmassa lauantaina.
- Tavoitteena on finaali, katsotaan sitten tilanne uudestaan, Kotaja sanoi.

Kommentoi aihetta
(1 kommenttia)
Kirjoita uusi kommenttiKiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Urheilun toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Urheilun toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.
Ärrimurri
Ilmoita asiattomasta kommentistaKotaja on aivan ihan mahtava tyyppi. Tulimme koko perhe niin iloisiksi, kun häntä haastateltiin tv:ssä erinomaisen paralympialaisissa ensiesiintymisen jälkeen. Ihan mahtavaa!!! Miten joku voi olla noin innostunut, positiivinen, suloinen ja samalla todella kova luu? Tsemppiä Amandalle urheiluun ja muutenkin.