Koskelle uran ensimmäinen maailmanmestaruus
Markku Koski voitti lauantaina uransa ensimmäisen MM-kullan.
Kuva: YLE
Lumilautailun MM-kisat Etelä-Korean Gangwonissa päättyivät Suomen Markku Kosken maailmanmestaruusjuhliin. Koski nousi ensimmäistä kertaa urallaan korkeimmalle korokkeelle aikuisten arvokisoissa, big air -hyppyjen voittajana.
Aiemmin miehen meriittilistalta löytyy lukuisten juniorimestaruuksien lisäksi olympiapronssia Torinon half pipesta 2006.
- Aika uskomatonta. En olisi todellakaan uskonut, että seison tänään ykköskorokkeella. Täällä oli mukana hyvät laskijat ja kilpailun taso oli korkea, joten arvostan todellakin tätä maailmanmestaruutta, Koski mietiskeli fanilauman piirityksen keskellä.
Kosken mestaruuden arvoa nostaa ennestään se, että hänen osallistumisensa koko kisoihin oli vaarassa polven tärähdysvamman takia.
Big air finaalista kehkeyty kovatasoinen jännitysnäytelmä. Puolustava mestari ja Korean half pipessä jo pronssia ottanut Ranskan Mathieu Crepel taituroi ensimmäisellä kierroksella huippupisteet 28.0. Lähimmäs häntä pääsi Belgian Seppe Smits 27.6, ja Koski oli hyvissä tarkkailuasemissa kolmantena pisteillä 25.2.
Toisella kierroksella tyyni suomalainen laittoi luun kurkkuun pahimmille vastustajilleen. Cabatonni toi huikeat pisteet 28.5, jotka olivat myös koko finaalin korkeimmat pisteet yksittäisestä hypystä.
- Tuntui siltä, että temput eivät olleet edes tatsissa. Kolmannen kierroksen bäkkirodeoysiä kokeilin ensimmäisen kerran harjoituksissa, ja cabatonniakin muistaakseni tänään aamulla, Koski paljasti.
Lopullinen mitalijärjestys määräytyi kolmannen kierroksen perusteella. Ratkaisevan kierroksen pisteisiin lisättiin parempi tulos kahdelta ensimmäiseltä kierrokselta. Kisaa johtanut Koski pääsi starttaamaan päätöskierrokselle viimeisenä.
Crepel kaatui oman hyppynsä, joten Kosken lähin uhkaaja oli 25.4 kirjauttanut Smits.
Koski ei varmistellut illan viimeisessä tempussaan, vaan veti bäkkirodeoysin täysillä loppuun asti. Siitä pisteet 27.1 ja selkeä voitto. Hopeaa Smitsille ja pronssille nousi Itävallan Stefan Gimpl.
- Mahtava fiilis, niin suon mestaruuden juuri Markulle. Meillä oli toisen valmentajamme Antti Koskisen kanssa salainen projekti ”Markku pallille” ja se on nyt virallisesti päättynyt, nauroi päävalmentaja Pekka Koskela.
Samalla Koskela totesi, että yksi mitali näistä kisoista tyydyttää, koska se oli kultainen.
Piiroinen kuudes, Ruha 11:s
MM-kisojen ensikertalaiset Petja Piiroinen ja Jaakko Ruha selviytyivät niin ikään kunnialla omasta urakastaan. Piiroisen paras noteeraus kahdelta ensimmäiseltä kierrokselta oli 25.5. Sillä hän taisteli kolmannella kierroksella vielä mitalista.
Ratkaiseva hyppy toi kuitenkin vain pisteet 23.4.
- Ote lipesi kolmannessa hypyssä liian aikaisin ja tuomarit rokottivat siitä. Jos se olisi pysynyt kiinni, niin oltaisiin varmasti oltukin korkeammalla. Mutta aivan loistava tunne jäi joka tapauksessa. Uusi temppu fronttitonnikin onnistui, Piiroinen mietiskeli.
Jaakko Ruha kuului kilpailun ensimmäisen kierroksen parhaimmistoon pisteillä 24.7, mutta hän kaatui sen jälkeen molemmat hyppynsä. Nenästä verta vuotava Ruha ei kuitenkaan loukkaantunut pahemmin.