Olet tässä

Markku Koski voitti big airin MM-kultaa

julkaistu 24.01.2009 klo 12:06, päivitetty 29.12.2009 klo 15:26
Markku Koski voittohypyssään.

Markku Koski voittohypyssään.

Kuva: YLE

Markku Koski hyppäsi ykköseksi lumilautailun MM-kisojen big air -kilpailussa Korean Gangwonissa. Kosken kahden parhaan hypyn yhteispisteiksi tuli 55,6. Koskelle mestaruus oli erityisen maistuva, sillä miehen osallistuminen koko MM-kisoihin oli pitkään hyvin epävarmaa.

Yksi kisan suurimpiin ennakkosuosikkeihin kuulunut Ranskan Mathieu Chepel sai ensimmäisen kierroksen hypyistä parhaat pisteet, mutta kaatui toisen yrityksensä eikä hän noussut kolmannellakaan hypyllä enää voittotaisteluun. Ranskalainen oli lopputuloksissa seitsemäs.

Koski oli ensimmäisen hypyn jälkeen kolmantena, mutta nousi toisen kierroksen jälkeen kärkitilalle. Viimeisellä kierroksella hän onnistui pitämään lähimmän uhkaajan Belgian Seppe Smitsin takanaan. Seppen loppupisteet olivat 53,0.

Kosken kisa oli täydellinen.

- Uskomaton fiilis, en olisi uskonut, että voisin nämä kisat voittaa. Täällä oli niin paljon hyviä laskijoita ja jengi veti kaiken lisäksi aika hyvin. Mulla puolestaan trikit ei ole ollut hanskassa viime aikoina, mutta nyt kaikki vaan sattu kohdilleen, Koski kertoi.

Muista suomalaisista Petja Piiroinen oli finaalin kuudes ja Jaakko Ruha 11:s.

YLE

Jatka tästä