Koreassa intoillaan uudesta golf-mestarista
Yang Yong-Eun.
Kuva: EPA
Etelä-Koreassa nousee epäilemättä todellinen golf-kiinnostuksen aalto, kun ensimmäinen aasialainen miesgolfari Yang Yong-Eun vei major-turnauksen voiton, ja vieläpä Tiger Woodsin nenän edestä. Presidenttiä myöten Koreassa ollaan nyt innoissaan uudesta mestarista.
Vaikka aasialainen pelaaja onkin kyseessä, kuulostaa Yangin tarina todelliselta amerikkalaiselta tuhkimotarinalta - tai ainakin sellaiselta, joita amerikkalaiset rakastavat.
37-vuotiaan Yangin isän kommentit ja pelaajan taustat paljastavat kunnon tarinan. Yang löysi vasta 19-vuotiaana urheilun maailman, ja sitä myötä golfin. Pystyäkseen harjoittelemaan golfia päivisin, kävi tuleva mestari töissä yökerhossa muiden hanttihommien ohessa.
Yangin appelsiiniviljelijäisä on lievästi ihmeissään poikansa menestyksestä.
- Minulla ei ollut aavistustakaan, että Yong-Eun oli kiinnostunut golfista nuorempana. Hän pelasi kaikkea; baseballia, koripalloa, lentopalloa ja jalkapalloa. En ikinä uneksinut että hänestä tulisi suuri maailmantähti golfissa, lateli Yang Han-Joon.
Golftaitonsa Yang oppi katsomalla lajin suurimpia pelaajia videolta. Urakehitys jatkui vuonna 1997, jolloin Yang liittyi Korean golfammattilaisiin ja voitti myöhemmin vuoden tulokkaan tittelin. 2004 hän pääsi pelaamaan Japanin ammattilaiskiertueelle.
Koreassa Yang on tähän asti jäänyt hienoa tulosta tehneiden korealaisten naisgolffareiden varjoon, mutta tämä asia taisi muuttua Minnesotalaisella golfkentällä viime viikonloppuna.
Katso ratkaisuhetket ja Yangin tuuletukset pga.com-sivuilta tästä linkistä.