yle.fi


Olet tässä

Stanley cup -pysti vierailulla Suomessa

julkaistu 4.8.2008 klo 17:53, päivitetty 22.12.2009 klo 10:10

Kuva: YLE

Jääkiekkoilija Valtteri Filppula sai Stanley cup -pokaalin vieraakseen Suomeen vuorokauden ajaksi. Detroitin hyökkääjälupauksen mukaan ohjelmassa on lähinnä juhlintaa perhepiirissä. Pysti saattaa myös päästä suomalaisille perinteiseen tapaan saunan lauteille.

- Aion juhlia perheen ja ystävien kanssa illalla ja varmaan vähän yölläkin. Siinä ovat aika pitkälti suunnitelmat. Eiköhän jossain vaiheessa saunaankin päästä, suomalaishyökkääjä myhäilee.

Uusi NHL-kausi ja uudet haasteet lähestyvät. Filppula on valmistautunut tuleviin koitoksiin huolellisella kuntoharjoittelulla. Elokuussa on vuorossa vielä Detroitin oma viimeistelyleiri ennen kauden alkua.

- Olen yrittänyt treenata kovaa ja monipuolisesti tässä vaiheessa kesää. Ennen viimeistelyleiriä huilaan jonkin verran, mutta tällä hetkellä ohjelmassa on kuntosalia, juoksua ja tennistä.

Filppula vei kauden päätteeksi sopimusasiansa välimieskäsittelyyn, minkä tuloksena oli muhkea viisivuotinen jatkosopimus Detroitin kanssa.

- Pääsimme sopuun asioista seuran kanssa itse asiassa jo ennen käsittelyä. Sopimusneuvottelut kestävät aina jonkin aikaa, mutta saimme vietyä ne läpi hyvässä hengessä.

Valmiina mestaruusjahtiin

Detroit on voittanut peräkkäiset NHL-mestaruudet viimeksi vuosina 1997 ja 1998. Filppulan mukaan seuralla on hyvät mahdollisuudet uusia kevään mestaruutensa tulevalla NHL-kaudella.

- Ei se missään nimessä ole helppoa, mutta mielestäni meillä on hyvät mahdollisuudet uusia mestaruus. Meillä on lähes sama joukkue kasassa kuin viime kaudellakin.

Detroit teki yhden kesän kovimmista pelaajakaappauksista hankittuaan slovakialaishyökkääjä Marian Hossan riveihinsä. Filppula on mielissään vahvistuksesta hyökkäyspäähän.

- Hossa on nopea ja taitava pelaaja. Hän auttaa meitä varmasti hyökkäyspäässä. Jokainen joukkue ottaisi mielellään hänen kaltaisensa pelaajan.

Detroitin osalta NHL-kausi käynnistyy 9. lokakuuta kotiottelulla Toronto Maple Leafsia vastaan.

YLE

Jatka tästä