Olet tässä

Vain Hagman ohitti Luongon - Torontolle 8:s tappio

julkaistu 25.10.2009 klo 06:00, päivitetty 16.01. klo 07:42
Roberto Luongo.

Roberto Luongo oli ylivoimainen este Torontolle. (Arkistokuva)

Kuva: EPA

Umpisurkeasti jääkiekon NHL-kauden aloittanut Toronto hävisi jo kahdeksannen ottelunsa, kun Vancouver otti 3-1-kotivoiton. Vancouverin maalivahtia Roberto Luongoa kohti ammuttiin peräti 36 kertaa, mutta vain Niklas Hagmanin laukaus ohitti kanadalaisvahdin.

- Roberto antoi tänään meille mahdollisuuden voittaa. He (Toronto) pelasivat vahvan ottelun, ja heillä oli paljon maalipaikkoja. Maalivahtimme oli tänään paras pelaaja jäällä, Vancouverin päävalmentaja Alain Vigneault kiitteli.

Torontolla oli heti ottelun alussa kolme ylivoimahyökkäystä, mutta vain 15 maalia kahdeksassa ottelussa tehnyt Maple Leafs oli jälleen tehoton. Seurahistorian huonoin kauden aloitus koostuu nyt kahdeksasta perättäistappiosta ja vain yhdestä pisteestä.

- Teimme kaiken oikein, mutta emme saaneet kiekkoja maaliin. Jos olisimme pelanneet Luongoa vastaan pari viikkoa sitten, olisimme saattaneet tehdä kuusikin maalia. Tänään hän oli vireessä ja otti muutaman sellaisen torjunnan, joihin vain hän pystyy, Toronton päävalmentaja Ron Wilson totesi viitaten Luongon alkukauden vaikeuksiin.

Peräti kuusi kertaa laukonut Hagman teki ylivoimalla kauden kolmannen maalinsa toisen erän lopulla. 1-2-kavennus jäi lohdutukseksi, kun Toronto ei onnistunut nousemaan rinnalle hallinnastaan huolimatta. Mason Raymond teki Vancouverin osumista kaksi.

YLE - AP

Jatka tästä