yle.fi


Olet tässä

Hiddink puntaroi jatkoaan Venäjän peräsimessä

julkaistu 19.11.2009 klo 12:58, päivitetty 16.1.2010 klo 08:48

Guus Hiddink ei ole varma halustaan jatkaa Venäjän päävalmentajana. (Arkistokuva)

Kuva: YLE

Ensimmäistä kertaa valmentajana jalkapallon arvoturnauksesta karsiutunut Guus Hiddink ei ole vielä päättänyt jatkaako hän Venäjän päävalmentajana keskiviikon nöyryyttävästä Slovenia-tappiosta huolimatta.

Venäjä hävisi jatkokarsinnan toisen osaottelun Mariborissa 0-1, joten yhteismaalien jäätyä tasan 2-2:een eteni Slovenia vierasmaalisäännön turvin MM-turnaukseen.

Hiddink, joka ei suostunut tulemaan ottelun jälkeiseen lehdistötilaisuuteen Mariborissa, kertoi venäläislehdistölle, että hänen täytyy vielä harkita jatkosopimustarjousta.

- Venäjän jalkapalloliitto pyysi minua jatkamaan sopimusta jo lokakuun Saksa-peliä ennen. Minulla on yhä aikaa punnita jatkosopimuksen hyviä ja huonoja puolia, ennen kuin nykyin sopimukseni päättyy kesällä, Hiddink sanoi.

- Olen surullinen epäonnistumisemme takia. Slovenian vierasmaali Moskovassa oli tämän jatkokarsinnan avainhetki, Hiddink jatkoi.

Hollantilaisvalmentaja totesi myös, että norjalaistuomarin päätös antaa punainen kortti venäläishyökkääjä Aleksander Kerzhakoville oli ehkä kyseenalainen.

- En nähnyt tilannetta, mutta Aleksander kertoi pelin jälkeen, että Slovenian maalivahti Handanovic provosoi häntä. Uskon pelaajaani, Hiddink päätti.

YLE, AFP

Jatka tästä