yle.fi


Olet tässä

Howard kommentoi epäonnistumistaan

julkaistu 12.6.2009 klo 11:36, päivitetty 9.1.2010 klo 08:32
Howardilla epäonnistui vapaaheitoissaan

Howard ei aio jäädä murehtimaan. (Arkistokuva)

Kuva: YLE

Orlando Magicin Dwight Howard tunnetaan yksinoikeutetusti Supermiehenä. NBA-liigan mestaruusottelussa Lakersia vastaan Supermies ja koko Magic kuitenkin kaatui tähtipelaajan heikkoon kohtaan: vapaaheittoihin.

Magicin ollessa kolmen pisteen johdossa (87-84), olisi luultavasti yksi ainoa onnistunut heitto voinut nostaa Magicin enää yhden voiton päähän Lakersista.

Sen sijaan kotiyleisö sai katsoa, kuinka ylistetty pelaaja Howard laski Supermiehestä nollaksi, epäonnistuessaan molemmissa vapaaheitoissa 11 sekuntia ennen loppua.

- Olen työstänyt paljon vapaaheittojani. Ne eivät vain toimineet tänään. En aio silti rypeä itsesäälissä ja ottaa tappion syitä niskaani, sillä tein paljon hyviäkin asioita. Myös me joukkueena epäonnistuimme monissa vapaaheitoissa, kommentoi Howard viitaten Magicin 22 osuneeseen vapaaheittoon 37:sta.

Seuraavaksi Magic yrittää olla ensimmäinen joukkue, joka voittaa mestaruuden kolmen häviön jälkeen (neljän ensimmäisen pelin sisällä).

- Valmentajamme (Stan Van Gundy) on hieman vihainen nyt, niin kuin me kaikki olemme. Mutta kun huomenna heräämme, aurinko on noussut ja olemme valmiita viidenteen peliin.

YLE - Reuters

Jatka tästä