yle.fi


Olet tässä

Senna: Maaliviivan ylittäminen olisi voitto tallille

julkaistu 11.3.2010 klo 19:00, päivitetty 11.3.2010 klo 19:23
Bruno Senna

Bruno Senna. (Arkistokuva)

Kuva: EPA

Kolminkertaisen F1-mestarin Ayrton Sennan sisarenpoika Bruno Senna lähtee vaatimattomin tavoittein debyyttikauteensa rata-autoilun kuninkuusluokassa. Bruno tietää HRT-tallin olevan muita jäljessä, joten tavoitteena on vain päästä maaliin kauden avauskisassa Bahrainissa.

Hispania Racing Team ei testannut autoaan lainkaan talvitesteissä, joten tulokastalli nähdään radalla vasta perjantaina, kun Bahrainissa ajetaan ensimmäiset vapaat harjoitukset.

- Maaliviivan ylittäminen olisi mahtava tulos. Jos se toteutuu, niin luulen että olo on kuin palkintokorokkeella, Senna sanoi.

26-vuotiaan brasilialaisen autosta kertoo paljon se, että menopeli painaa valmiiksi 20 kiloa muiden tallien autoja enemmän. Tämä johtuu siitä, että HRT:n auton jousituksen osat ovat teräksestä eikä hiilikuidusta.

Bahrainissa debyytinsä tekee kolme tallia, kun HRT:n lisäksi uusia talleja ovat Heikki Kovalaisen Lotus ja Virgin Racing.

YLE Urheilu, AP

Jatka tästä