yle.fi


Olet tässä

Ferrari tuomiolla keskiviikkona Pariisissa

julkaistu 7.9.2010 klo 15:50
Fernando Alonso kuvassa

Keskiviikko on tärkeä päivä Fernando Alonsolle. (Arkistokuva)

Kuva: EPA

Kansainvälinen autoliitto (FIA) kokoontuu keskiviikkona Pariisiin käsittelemään Ferrari-tallin Saksan GP:n tallimääräyksestä syntynyttä jupakkaa. Fernando Alonso putoaa lopullisesti F1:n MM-sarjan mestaruustaistelusta, mikäli espanjalaisen pisteitä päätetään vähentää.

Alonso on 41 pisteen päässä MM-sarjaa johtavasta britistä Lewis Hamiltonista. Hamiltonilla on 182 pistettä, Alonsolla 141 ja toisella Ferrari-kuljettajalla Felipe Massalla 109 pistettä. Tallien MM-tilanteessa Ferrari on kolmannella sijalla.

Ferrarille on jo aiemmin mätkäisty 100 000 dollarin sakko Saksan GP:n tapahtumista. FIA:n odotetaan keskiviikkona julkistavan päätöksensä siitä, saako Ferrari lisärangaistuksia.

FIA:n entinen puheenjohtaja Max Mosley uskoi tiistaina, että Ferrarin molemmat kuljettajat saavat tuntuvat rangaistukset. Mosleyn käsityksen mukaan Alonso ja Massa ovat vaarassa menettää Saksan GP:ssä saavuttamansa pisteet.

Alonso kaasutteli Saksan GP:n voittajaksi. Massa oli kiinni GP:n voitossa, kunnes Ferrarin tallimääräyksellä Alonso nousi kärkeen ja Massa sai tyytyä toiseen sijaan.

YLE Urheilu, Reuters

Jatka tästä