yle.fi


Olet tässä

Suomen ampujat saivat oppia Euroopan huipulta

julkaistu 28.6.2010 klo 19:08
Haulikon piippu

Kuva: YLE / Heikki Rönty

Veli-Matti Matikainen oli paras suomalainen miesten trapissa haulikkolajien EM-kisoissa Venäjän Kazanissa. Matikainen päätyi 39. sijalle 115 osumallaan. Ari Jokinen tähtäsi 113 osumaa ja sijoittui 42:nneksi.

– En minä nyt riemusta pompi, mutta en kauhean pettynytkään ole, vaikka paremminkin olisin voinut ampua, Matikainen sanoi kilpailun päätyttyä.

– Keli oli lämmin. Oli tosi kuuma ampua, ja hiki vain valui. Olosuhteet olivat hyvät, ja tykkäsin ampua, hän jatkoi.

Heinä-elokuussa järjestetään Saksan Münchenissä MM-kilpailut. Matikainen, 22, valittiin sinne viime viikolla ehdollisesti, ja nyt hän antoi Kazanin EM-kilpailuissa Suomen Ampumaurheiluliiton vaatiman lisänäytön.

– Päättäjät päättävät ja tekevät ratkaisunsa, ja ampujat ampuvat, hän tyytyi toteamaan mahdollisesta MM-valinnastaan.

Euroopan mestaruuden voitti Espanjan Alberto Fernandez 147 (124+23) kiekolla.

YLE Urheilu

Jatka tästä