Vimpeli nollasi Ulvilan
Vimpelin Jere Dahlström rikkoi 600 lyödyn juoksun rajan. (Arkistokuva)
Kuva: YLE
Vimpelin Veto otti 2-0 (4-0, 4-0) -rutiinivoiton Ulvilan Pesä-Veikoista miesten superpesisottelussa Saarikentällä. Vimpelin Jere Dahlström iski ottelussa 600. lyödyn juoksunsa. Voitolla Vimpeli nousi sarjakärkeen tasapistein Kouvolan kanssa.
Vedon avausjuoksun löi hyvää vauhtia kuntoutuva Jere Dahlström, jonka sivalluksella Tuomo Lönnmark juoksi kotiin. Kolmannessa vuorossa Dahlström kotiutti lyhyellä Mikko Haukkalan. Veto niittasi jakson loppunumerot 4-0 neljännessä vuorossa Sami Haapakosken ja Janne Mäkelän lyönneillä.
Toinen jakso oli kotijoukkueen hallintaa. Toisessa vuoroparissa Dahlström ja Timo Rantatorikka siirsivät Vedon 2-0 -johtoon. Kolmannessa vuorossa Jere Dahlström löi uransa 600. juoksun, ja Veto johti 3-0. Ottelun viimeinen juoksu 4-0:aan oli Perttu Hautalan käsialaa.
Vimpeli pelasi tiivistä ulkopeliä, ja Ulvila oli kokonaisuudessaan melko vaisu. Kärkilyönnit Vedolle 46-25 ja kolmostilanteet 22-7. Vedon parhaita olivat 4 juoksua lyönyt Jere Dahlström ja yhdeksän kärkilyöntiä napsinut Henri Puputti. Myös Mikko Haukkala, Tuomo Lönnmark ja Juha Suorauha olivat tehokkaita mailanvarressa. Ulvilan palkitut olivat kopparipari Jani Söderling ja Ville Viita.
Vedon Jere Dahlströmin mukaan joukkue otti tärkeän kolmen pisteen voiton.
- Oma kuntokin on nousussa, Dahlström kertoi.
Vimpelin pelinjohtaja Risto Ojanperä kertoi joukkueen panostaneen ulkopeliin, joka toimikin erinomaisesti.
- Saimme myös tilanteita kivasti, erityisesti kakkoskärki nosti tasoaan, Ojanperä iloitsi.
Ulvilan pelinjohtajan Mika Kulmalan mukaan Vimpeli oli selvästi parempi.
- Nollatilanne oli meille tänään vaikea,Kulmala vuodatti
YLE Urheilu