Serena Williams vakuuttavasti jatkoon
Serena Williams (arkistokuva).
Kuva: YLE
Wimbledonin tennisturnauksen kakkossijoitettu, USA:n Serena Williams raivasi tiensä neljännelle kierrokselle. Italian Roberta Vinci kaatui erin 6-3, 6-4. Myös Venäjän Jelena Dementjeva (4) jatkaa neljännelle kierrokselle.
Serena Williams syötti hieman yli tunnin kestäneessä ottelussa kaikkiaan kymmenen ässää, ja viimeinen niistä päätti ottelun komeasti. Ennen ottelun alkua Vinci joutui odottelemaan kentällä yksin, ja Williamsin poisjäännillä ehdittiin jo spekuloida. Williams kuitenkin saapui kentälle ja kertoi olevansa myöhässä sen takia, että hän odotti saattajaa.
- Luulin, että joku tulisi hakemaan minua. Odotin ja odotin, kunnes lopulta päätin, että lähden kentälle. Olen tottunut siihen, että joku tulee ja sanoo: OK, mennään, Williams kertoi.
Neljännellä kierroksella Williams kohtaa Slovakian Daniela Hantuchovan, joka voitti sijoittamattomien pelaajien keskinäisessä kamppailussa nelinpelipartnerinsa, Japanin Ai Sugiyaman 6-4, 6-3.
- Pyysin jo anteeksi pelin jälkeen. Sugiyamaa vastaan ei ole koskaan mukavaa pelata, sillä hän on yksi parhaista ystävistäni, Hantuchova sanoi.
Venäjän Jelena Dementjeva (4) ei jättänyt karsintojen kautta pääsarjaan selvinneelle maannaiselleen Regina Kulikovalle mitään mahdollisuuksia, vaan jyräsi neljännelle kierrokselle alle tunnissa erin 6-1, 6-2.
Dementjevan neljännen kierroksen vastustaja on venäläinen Jelena Vesnina, joka yllätti Slovakian Dominika Cibulkovan (14) 7-5, 4-6, 6-4.
Perjantain muita tuloksia:
Viktoria Azarenka (8) - Sorana Cirstea 7-6(2), 6-3
Nadia Petrova (10) - Gisela Dulko 3-6, 6-3, 6-4
Francesca Schiavone - Marion Bartoli (12) 7-6(5), 6-0
Virginie Razzano (26) - Vera Zvonareva (7) luov.