yle.fi


Olet tässä

Gulbis löi Niemisen välierässä

julkaistu 28.2.2010 klo 01:49, päivitetty 28.2.2010 klo 07:40

Jarkko Nieminen.

Kuva: YLE

Latvian Ernests Gulbis (ATP-72) voitti Jarkko Niemisen (ATP-109) 6-4, 6-4 Delray Beachin ATP-turnauksen välierässä Floridassa. Välieräpaikka oli kuitenkin pitkästä aikaa Niemisen paras saavutus ATP-turnauksissa. Gulbisin finaalivastustajaksi selviytyi Kroatian Ivo Karlovic.

Ensimmäinen erä ratkesi siihen, kun Gulbis onnistui murtamaan Niemisen syötön kolmannessa pelissä. Nieminen ei saanut mahdollisuutta kuitata murtoa, joten erä latvialaiselle 6-4.

Gulbis mursi myös toisessa erässä Niemisen toisen syötön, mutta tällä kertaa Niemisen onnistui kuitata murto kuudennessa pelissä. Gulbis teki kaksoisvirheen tilanteessa, jossa Niemisellä oli kaksi murtopalloa, ja näin tilanne tasoittui 3-3:een. Erä ja ottelu oli jo ratkeamassa Gulbisin toiseen syötönmurtoon yhdeksännessä pelissä. Sen jälkeen sade keskeytti pelin. Sadekatkon jälkeen Gulbis piti syöttönsä ja voitti toisen erän 6-4.

Toisessa välierässä kakkoseksi sijoitettu Kroatian Ivo Karlovic (ATP-33) löi USA:n Mardy Fishin (ATP-73) lukemin 6-2, 6-3.

YLE Urheilu

Jatka tästä