yle.fi


Olet tässä

IAAF: Semenyan sukupuolen testaus edelleen kesken

julkaistu 18.11.2009 klo 20:16, päivitetty 16.1.2010 klo 08:49
Caster Semenya

Caster Semenya on joutunut melkoiseen myllytykseen sen jälkeen, kun hänen sukupuolensa kyseenalaistettiin. (Arkistokuva)

Kuva: YLE

Kansainvälinen yleisurheiluliitto IAAF ilmoitti keskiviikkona, että etelä-afrikkalaisen juoksijan Caster Semenyan sukupuolen testaaminen on edelleen kesken. Aiemmin oli kerrottu, että testitulokset olisivat valmiit, mutta niiden läpikäymiseen menisi aikaa.

IAAF:n odotettiin tiedottavan testien tuloksista perjantaina, ja viikonloppuna kokoontuvan hallituksen oli tämän määrä käsitellä asiaa. Vielä syyskuussa IAAF tiedotti, että testien tulokset ovat valmiit, mutta niiden läpikäymiseen menisi aikaa.

- IAAF ei kommentoi Semenyan jutun lääketieteellistä puolta. Urheilijan lääketieteellinen testaaminen on edelleen kesken. Caster Semenyan tapauksesta ei keskustella IAAF:n hallituksen tulevassa kokouksessa. Tapausta ei toistaiseksi kommentoida enempää, IAAF sanoi tiedotteessaan.

18-vuotias Semenya voitti naisten 800 metrin mestaruuden Berliinin MM-kisoissa elokuussa, mutta hänen sukupuolensa kyseenalaistettiin. IAAF oli vaatinut hänen testaamistaan jo ennen MM-kisoja. Etelä-Afrikan yleisurheiluliiton puheenjohtaja joutui eroamaan tapauksesta nousseen kohun takia.

YLE - AP

Jatka tästä