Lontoo Uintilajit |

Laukkaselle paikka Lontoon olympia-altaaseen

Laukkanen on kuudes suomalaisuimari, joka nähdään Lontoon olympiakisoissa.

Jenna Laukkanen
Jenna Laukkanen nähdään Lontoon olympia-altaissa. (Arkistokuva) Kuva: Lehtikuva

Uimari Jenna Laukkanen on saanut paikan Lontoon olympialaisiin. Laukkanen kilpailee Lontoossa 200 metrin rinta-uinnissa, jossa hän alitti B-rajan tuloksella 2.29,37.

Ennen Laukkasta Lontooseen suomalaisuimareista ovat saaneet Matias Koski, Ari-Pekka Liukkonen, Matti Mattsson, Emilia Pikkarainen ja Hanna-Maria Seppälä.

Uinti kilpaillaan Lontoossa kisojen avausviikolla 28.7.-4.8.

Kommentoi aihetta

(3 kommenttia)

Kirjoita uusi kommentti

Kirjoita kommentti

Käytäthän nimimerkkiä. Emme julkaise nimellä kirjoitettuja viestejä.

Pysythän aiheessa. Vain aiheeseen liittyvät viestit julkaistaan.

Viestisi luetaan toimituksessa ennen sen julkaisemista. Haluamme tarjota sinulle mahdollisuuden hyvin perusteltuun, laadukkaaseen ja moniääniseen keskusteluun. Tarkemmat pelisäännöt voit lukea tästä linkistä.

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Urheilun toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Urheilun toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

lukija

Ilmoita asiattomasta kommentista

Näinkin monta uimaria menossa Lontooseen, mutta on todettava, että Suomen

uinnin taso kansainvälisesti on niin vaatimaton, että menestystä ei ole

juurikaan odotettavissa.


Lukija: Totta.

Ilmoita asiattomasta kommentista

Mutta on Suomi sentään osaa lähettää arvokisoihin luonnollisia ja kauniita sekä maan pinnalla pysyviä urheilijoita. :)


BrD

Ilmoita asiattomasta kommentista

Suomen uintijoukkue on kuitenkin nuori ja lahjakas. Hanna-Maria Seppälää lukuunottamatta kaikilla muilla ovat parhaat vuodet vielä edessäpäin, mikäli jaksavat tehdä töitä ja taustat ovat jatkossa kunnossa. Rion olympialaisissa vuonna 2016 meillä on näillä näkymin osittain samoista nimistä koostuva huomattavasti kovempi ryhmä kasassa.

Suomalaisten olympiauimareiden syntymävuodet:

Seppälä -84

Liukkonen -89

Pikkarainen -92

Mattsson -93

N. Laukkanen -93

Koski -94

J. Laukkanen -95

Urheilun pääuutiset

NHL

Chicago vahvempi huikeissa maalijuhlissa

Chicago Brent Seabrook

Brent Seabrook laukoi Chicagon 6-5-jatkoaikavoittoon Bostonissa. Chicago tasoitti Stanley Cup -finaalisarjan voitot 2-2:een.

Suosittelemme

Tuoreimmat olympiauutiset

Muualla Yle.fi:ssä