Jääkiekko |

Lehterällä kolmen pisteen KHL-ilta

Jori Lehterä kunnostautui Itä-Euroopan KHL-liigassa saalistettuaan kolme tehopistettä Sibirin voitto-ottelussa.

Jori Lehterä
Arkistokuvaa Kuva: YLE

Sibir pääsi voittokantaan kauden toisessa ottelussaan pitkälti Lehterän tehovireen ansiosta.

Hyvävireinen suomalaissentteri syötti avauserässä Kristian Kudrocin laukoman 1-1-tasoituksen ja toisessa erässä Arturs Kuldan iskemän 2-1-ylivoimaosuman.

Kolmannen erän alussa Jori Lehterä sammutti lopullisesti Kari Jalosen, Kai Raution ja Sakari Lindforsin valmentaman Torpedon liekin viimeistelemällä 4-1-osuman, joka jäi pelin voittomaaliksi.

Sibiri voitti kamppailun lopulta 5-3. Jonas Enlund syötti toisessa perättäisessä ottelussa yhden maalin. Lehterä on koonnut kahdessa ottelussa tehot 1+3=4. Torpedolle tappio oli toinen peräkkäinen.

Perttu Lindgren teki Atlant-seuralle yhden täysosuman, kun vierasryhmä haki Novokuznetskilta 4-3-potin voittomaalikisan jälkeen. Rankkirikilvassa viime vuoden Lukko-tähti sen sijaan epäonnistui omassa yrityksessään. Voitto oli Atlantille kauden ensimmäinen.

Hannu Jortikan valmentama Amur koki tappion kolmannessa ottelussaan. Sami Lepistön ja Niklas Hagmanin edustama Jaroslavl Lokomotiv oli vierasottelussa niukasti parempi maalein 2-1. Amurin Juha-Pekka Hytönen kahmi aloituksia joukkueelleen peräti 80 prosentin (20/25) teholla.

Mikko Lehtonen syötti Severstalin voittomaalin, kun Ufa taipui kotonaan luvuin 1-3. Salavat Julajev Ufalle kotitappio oli toinen putkeen. Iiro Tarkki oli häviäjien luukkuvahtina. Ufa-hyökkääjä Antti Pihlströmille herui jääaikaa 10 minuuttia.  

Kommentoi aihetta

(3 kommenttia)

Kirjoita uusi kommentti

Kirjoita kommentti

Käytäthän nimimerkkiä. Emme julkaise nimellä kirjoitettuja viestejä.

Pysythän aiheessa. Vain aiheeseen liittyvät viestit julkaistaan.

Viestisi luetaan toimituksessa ennen sen julkaisemista. Haluamme tarjota sinulle mahdollisuuden hyvin perusteltuun, laadukkaaseen ja moniääniseen keskusteluun. Tarkemmat pelisäännöt voit lukea tästä linkistä.

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Urheilun toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Urheilun toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Urheilujätkä

Ilmoita asiattomasta kommentista

Mielenkiintoista olisi nähdä Lehterä ja miksei myös Enlund isoimmissa KHL-seuroissa.Lehterän osalla tämä saatetaan nähdä jo tällä kaudella kun siirtoja alkaa myöhemmässä vaiheessa tapahtua,ottajia varmasti riittää.


Totta

Ilmoita asiattomasta kommentista

Lehterällähän oli jo viime kausi varsin hurja, kunnes loukkaantui. Mutta onko järkeä lähteä ns. isompaan seuraan kuten UFA tai Kazan?


Tuoreimmat aiheesta: Jääkiekko

Urheilun pääuutiset

Suosittelemme

Urheilun tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä