Lentopallon olympiamaat selvillä
Bulgaria ja Saksa varmistivat viimeisinä maina paikkansa Lontoon olympialaisten miesten lentopalloturnaukseen.
Lontoon olympialaisten lentopalloturnauksen 12 osallistujamaata ovat selvillä. Viimeisiä karsintaturnauksia isännöineet Bulgaria ja Saksa selvittivät tiensä kisoihin myöhään sunnuntai-iltana.
Bulgaria sinetöi kisapaikkansa lyömällä Egyptin Sofiassa erin 3-1. Sitä ennen se oli kaatanut Pakistanin 3-0 ja Ranskan 3-1. Saksan kisalippu sai sinettinsä, kun se kukisti Tshekin Berliinissä erin 3-1. Karsintalohkossa sen taakse jäivät myös Kuuba ja Intia.
Lontoon olympialentopallossa pelaavat Bulgarian ja Saksan lisäksi Serbia, Australia, Iso-Britannia, Venäjä, Puola, Brasilia, Tunisia, Yhdysvallat, Italia ja Argentiina.
