Jalkapallo

Liverpool-luotsi pääsee kuppaamaan vanhaa seuraansa vuoden päästä

Brendan Rodgers ja Swansea pitävät "hengähdystauon". Lehtitietojen mukaan Swansea havittelee Wiganin kakkosmiestä Rodgersin seuraajaksi.

Brendan Rodgers
Kuva: EPA

Liverpoolin manageriksi perjantaina nimitetty Brendan Rodgers ei pääse neuvottelemaan pelaajasiirroista vanhan seuransa Swansean kanssa.

Swansean puheenjohtaja Huw Jenkinsin mukaan Rodgersilla ja seuralla on sopimus, jonka mukaan manageri voi lähestyä pelaajia vasta 12 kuukauden jälkeen.

- Olemme suojautuneet sen varalle, että Brendan tulisi hankkimaan vanhoja pelaajiaan, mikä on minusta oikein, Jenkins kertoi The Guardianille.

- Hänellä on nyt aikataulu tilanteensa arvioimiselle siellä ja siinä tulee menemään tovi, joten minulla ei ole huolta sen suhteen. Meillä on 12 kuukauden hengähdystauko.

Jenkins myönsi, että on pettynyt managerinsa menettämisen jälkeen.

- Olemme tietysti todella pettyneitä Brendanin menettämisestä mutta on aika mennä eteenpäin, puheenjohtaja kertoi Sky Sportsille.

Swansea on lehtitietojen mukaan jo lähestynyt Wiganin kakkosmiestä Graeme Jonesia Rodgersin tilalle. Jones on ollut aiemmin Swansean palkkalistoilla.

Kommentoi aihetta

(1 kommenttia)

Kirjoita uusi kommentti

Kirjoita kommentti

Käytäthän nimimerkkiä. Emme julkaise nimellä kirjoitettuja viestejä.

Pysythän aiheessa. Vain aiheeseen liittyvät viestit julkaistaan.

Viestisi luetaan toimituksessa ennen sen julkaisemista. Haluamme tarjota sinulle mahdollisuuden hyvin perusteltuun, laadukkaaseen ja moniääniseen keskusteluun. Tarkemmat pelisäännöt voit lukea tästä linkistä.

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Urheilun toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Urheilun toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Jalkapallo

Urheilun pääuutiset

Suosittelemme

Urheilun tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä