Ralli |

Loeb, Latvala ja Hirvonen peräkanaa radalle

Suomen MM-rallissa valittiin keskiviikon aika-ajoerikoiskokeen jälkeen lähtöpaikat torstain ja perjantain erikoiskokeille.

Sebastien Loeb ilmalennossa
Sebastien Loeb lähtee torstaina matkaan 10:ntenä. Kuva: Lehtikuva

Ranskan Sébastien Loeb voitti aika-ajoerikoiskokeen ja valitsi ensimmäisenä 10:nnen lähtöpaikan, eli 17 valittavan paikan puolivälistä. Tämä viittaisi siihen, että Citroënilla uskotaan huomenna kuivaan keliin.

Jari-Matti Latvala sai valita seuraavana ja valitsi Loebin vanavedestä paikan 11. Toinen Citroën-kuljettaja Mikko Hirvonen lähtee radalle 12:ntena, joten kärkikolmikko lähtee torstaina peräkanaa sorateille Lahden Koukunmaan EK1:lle.

Ensimmäisenä torstaina soralle porhaltaa viime vuotisen 50-vuotissyntymäpäivänsä kunniaksi Fordin WRC-autolla Suomen MM-ralliin osallistuva Sebastian Lindholm. Lindholm voitti aikoinaan kahdeksan ralliautoilun SM-kultaa vuosina 1990-2006.

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita uusi kommentti

Kirjoita kommentti

Käytäthän nimimerkkiä. Emme julkaise nimellä kirjoitettuja viestejä.

Pysythän aiheessa. Vain aiheeseen liittyvät viestit julkaistaan.

Viestisi luetaan toimituksessa ennen sen julkaisemista. Haluamme tarjota sinulle mahdollisuuden hyvin perusteltuun, laadukkaaseen ja moniääniseen keskusteluun. Tarkemmat pelisäännöt voit lukea tästä linkistä.

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Urheilun toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Urheilun toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Ralli

Urheilun pääuutiset

Suosittelemme

Urheilun tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä