Jääkiekko |

Lukko voitti Pitsiturnauksen

Jääkiekkokauden avaava perinteikäs yksipäiväinen turnaus päättyi raumalaisten voitonjuhliin. Mukana oli kuusi joukkuetta.

Rauman Lukko on voittanut 19. kerran järjestetyn jääkiekon Pitsiturnauksen Raumalla. Mukana oli yhteensä kuusi joukkuetta.

Perjantai-illan loppuottelussa Lukko kaatoi Mestis-seura Vaasan Sportin 1-0. Voittomaalin viimeisteli kanadalaishyökkääjä Justin Azevedo.

Välierissä Lukko kukisti turnausvoittoa puolustaneen Lahden Pelicansin voittomaalikilpailun jälkeen 2-1, kun ratkaisijaksi nousi Eero Elo. Sport puolestaan nujersi Tampereen Ilveksen 1-0 Tomi Pekkalan osumalla.

Edellisen kerran Lukko oli vienyt Pitsiturnauksen nimiinsä vuonna 2010.

Pitsiturnauksen otteluissa pelattiin kaksi 15 minuutin erää. Poikkeuksen teki loppuottelu, jossa Lukko ja Sport huhkivat kaksi 20 minuutin erää.

SM-liigan kausi 2012-2013 pyörähtää käyntiin torstaina 13. syyskuuta.

Kommentoi aihetta

(4 kommenttia)

Kirjoita uusi kommentti

Kirjoita kommentti

Käytäthän nimimerkkiä. Emme julkaise nimellä kirjoitettuja viestejä.

Pysythän aiheessa. Vain aiheeseen liittyvät viestit julkaistaan.

Viestisi luetaan toimituksessa ennen sen julkaisemista. Haluamme tarjota sinulle mahdollisuuden hyvin perusteltuun, laadukkaaseen ja moniääniseen keskusteluun. Tarkemmat pelisäännöt voit lukea tästä linkistä.

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Urheilun toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Urheilun toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.




Tuoreimmat aiheesta: Jääkiekko

Urheilun pääuutiset

Mestarien liiga

Huippumiesten ja kaksintaisteluiden ilta

Jari Litmanen.

Saksalaisen jalkapalloilun suuri ilta, Mestarien liigan finaali perivihollisen, Englannin, jalkapallopyhätössä, tulee tarjoamaan hienoja kaksinkamppailuita ja koko joukon huippunimiä.

Suosittelemme

Urheilun tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä