Mäkäräinen viides Holmenkollenilla
Kaisa Mäkäräinen päätyi viidenneksi ampumahiihdon maailmancupin takaa-ajossa Oslossa. Voittoa juhli Magdalena Neuner (Saksa).
Mäkäräinen paransi asemiaan, sillä hän pääsi matkaan yhdeksänneltä sijalta.
Neuner oli lauantain kilpailun ykkönen 36,5 sekunnin erolla toiseksi sijoittuneeseen venäläiseen Olga Zaitsevaan. Neuner ampui kaksi sakkoa, Zaitseva selvitti ammuntapaikat puhtaasti.
Valko-Venäjän Darja Domratsheva oli kolmas ja norjalainen Tora Berger päätyi neljänneksi. Mäkäräinen ampui kolme sakkoa ja jäi kärjestä 1.09,0 minuuttia.
Mari Laukkanen oli 14:s ja saavutti näin uransa parhaan sijoituksen maailmancupissa. Yhden sakon ampunut Laukkanen jäi Neunerista reilut kaksi ja puoli minuuttia.
Maailmancupin kokonaispisteissä Magdalena Neuner on johdossa (816 pistettä). Kaisa Mäkäräisen 647 pistettä riittävät viidenneksi.
Tuoreimmat aiheesta: Ampumahiihto
Ampumahiihtoliitto julkisti uuden päävalmentajan
Jari Karinkanta aloittaa tehtävässään marraskuussa mutta osallistuu jo kesän leireille. Sopimus on mallia 2+2 vuotta. Ampumahiihtoliitto sai myös nuorisopäällikön
Ammuntaekspertti Karinkanta ampumahiihtäjien päävalmentajaksi
Liitto ryhtyi toimiin urheilijoiden toivottua järeämpää otetta ampumavalmennukseen.

Kommentoi aihetta
(0 kommenttia)
Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Urheilun toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Urheilun toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.