Jalkapallo |

ManU-tähdelle 45 000 punnan sakot sopimattomasta tweetistä

Rio Ferdinandin "choc ice" -kommenttia pidettiin sopimattomana. Ferdinand kuvaili ilmaisulla Chelsean Ashley Colea.

Rio Ferdinand
Kuva: EPA

Rio Ferdinand on saanut 45 000 punnan eli noin 57 000 euron sakot kommentistaan mikroblogi Twitterissä.

Manchester Unitedin kokenut toppari käytti Chelsean Ashley Colesta ilmaisua "choc ice". Ilmaisulla tarkoitetaan ihmistä, joka on "musta ulkoa, mutta valkoinen sisältä".

Viesti liittyi John Terryn oikeuskäsittelyyn tämän mahdollisesta rasistisesta kielenkäytöstä Ferndinandin veljeä, Antonia kohtaan. Cole oli oikeudenkäynnissä todistamassa joukkuetoverinsa puolesta.

Englannin jalkapalloliitto lätkäisi Ferdinandille rasistisesta kielenkäytöstä sakot. Liiton asettama itsenäinen elin teki päätöksen, jossa kommenttia pidetään "sopimattomana ja pelin mainetta tahraavana". Lisäksi kommentti sisälsi viittauksen "etniseen syntyperään, väriin tai rotuun".

Kommentoi aihetta

(13 kommenttia)

Kirjoita uusi kommentti

Kirjoita kommentti

Käytäthän nimimerkkiä. Emme julkaise nimellä kirjoitettuja viestejä.

Pysythän aiheessa. Vain aiheeseen liittyvät viestit julkaistaan.

Viestisi luetaan toimituksessa ennen sen julkaisemista. Haluamme tarjota sinulle mahdollisuuden hyvin perusteltuun, laadukkaaseen ja moniääniseen keskusteluun. Tarkemmat pelisäännöt voit lukea tästä linkistä.

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Urheilun toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Urheilun toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Aidon tasa-arvon puolesta

Ilmoita asiattomasta kommentista

Missä 8 ottelun pelikielto? Vai ovatko toiset tasa-arvoisempia kuin toiset?




doniel

Ilmoita asiattomasta kommentista

Kyllä. Rio Ferdinand oli rasisti kutsuessaan Ashley Colea suklaajäätelöksi! Heti pelikieltoa, kun tumma pelaaja huutelee - ei kun siis kirjoittelee - toiselle tummalle "rasistisia" heittoja...

JA KYLLÄ, YLLÄOLEVA TEKSTI OLI SARKASMIA!

Jussi Jääskeläinen on valkoihoinen. Kaipa tuostakin ropsahtaa meikäläiselle 60 000 euron sakot... :(


Jubba

Ilmoita asiattomasta kommentista

Onhan se selvä ettei Suarezin kommentit Manun poliittisesta vallasta saarilla ole täysin tuulesta temmattuja. Rahallisesti suurin seura on syytä pitää tyytyväisenä. Ja olisi mukava saada tietää ketä näissä paneeleissa istuu ja mitkä heidän taustansa ovat. Puolueettomuuteen en ole FA:n kohdalla pitkään aikaan luottanut.





Jarno

Ilmoita asiattomasta kommentista

ManU-fanina sanon oikein! Tätäkään jätkää ei taida enää futis kiinnostaa, kun se on kokoajan otsikoissa tämmötteestä kurasta. Rio - Terry -sota on niin turhaa.

Niin joo. Pointsit tuosta "manu on rikkain seura". Mitä kuraa. Joku papparainen ei oo tainnu avata töllöö öljyn saapumisen jälkeen (lue Abra ja arabit).


CFC the blues

Ilmoita asiattomasta kommentista

Toivon suuresti,että 28.11 kun ManU tulee kylään,ni avauksessa ovat Rio,Terry ja Cole,sillä kättely saa varmaankii jonkinlaista huomiota medialta. Ja tietenkin 15.9 (away) Anton QPR`än avauksessa. Harmi että kysymyksessä ovat topparit ja mehukkaat kohtaamiset jää kentällä erikoistilanteisiin,paitsi Cole`n kohdalla,mutta Cole on vaa statisti tässä sopassa.Mehukkaat pelit tiedossa.Eigö? :D


beNNY_CFC

Ilmoita asiattomasta kommentista

Todellakin odotan Rion ja Ashleyn tapaamista Stamford Bridgellä ,ainakin se on jo varmaa,että kun Rio "spede" Ferdinand koskee palloon niin buuauskonsertti on kovalla ! KTBFFH !!!


CFC the blues

Ilmoita asiattomasta kommentista

Kyllä vaan ja taitaa olla se vaa nii,että Rioa taitaa tässä eniten ottaa pattii,kun ei kesän EM-kisoihin valittu,kun vieläkin länkyttää.No tulihan se valtaväestöllekin selväksi kuka on Englannin 1 toppari.Itse olen sen tiennyt jo pitkää,että se on JT.

Tuoreimmat aiheesta: Jalkapallo

Urheilun pääuutiset

Mestarien liiga

KOMMENTTI: Bayernin menestys on rakennettu pettymyksille

Bayern Münchenin Arjen Robben tuulettaa maalia.

Jos Saksassa et ole Bayernin kannattaja, todennäköisesti vihaat seuraa. Baijerilaiset käyttäytyvät suurseuran tavoin vähintäänkin itsevarmasti, monien mielestä ylimielisesti.

Suosittelemme

Urheilun tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä