Massaspesialisti Errani otti historiallisen turnausvoiton
Kukaan italialaisnainen ei ole voittanut neljää WTA-turnausta saman kauden aikana aikaisemmin.
Hienoa tenniskautta pelaava Sara Errani juhli sunnuntai-iltana Palermon WTA-turnauksen voittoa. Samalla Erranista tuli ensimmäinen italialaisnainen, joka on ottanut neljä turnausvoittoa yhden kauden aikana.
Tänä vuonna jo Acapulcossa, Barcelonassa ja Budapestissa massakisavoittoja juhlinut Errani löi Palermon loppuottelussa Barbora Zahlavova Strycovan erälukemin 6-1, 6-3.
- Ottelu ei ollut niin helppo kuin numerot antavat ymmärtää. Barbora pelasi todella aggressiivisesti ja minulla oli vaikeaa, Errani kehui vastustajaansa.
Errani rikkoi parhaan ystävänsä ja nelinpeliparinsa, Roberta Vincin ennätyksen. Vinci juhli viime kaudella ennätyksellisesti kolmea turnausvoittoa.
- Neljän turnauksen voittaminen on minulle uskomaton saavutus. Olen pelannut tällä kaudella fantastista tennistä massalla. Haluan toki parantaa tuloksiani kovilla kentillä ja ruoholla, Errani päätti.
Tuoreimmat aiheesta: Tennis
Nieminen rynnisti jatkoon Saksassa
Jarkko Nieminen jyräsi toiselle kierrokselle tenniksen ATP-turnauksessa Düsseldorfissa. Nieminen peittosi slovakialaisen Lukas Lackon.
Tenhunen ei ole koskaan kävellyt – Pelaa loistavasti tennistä
Taneli Tenhunen on elämänmyönteinen urheilija ja valmentaja.
Nadal murskasi Federerin Roomassa
Rafael Nadal vei vakuuttavan näytöksen jälkeen voiton Rooman tennisfinaalissa. Roger Federer jäi jyrän alle.
Serena Williams vei potin Roomassa
Serena Williams jyräsi tenniksen WTA-turnauksen voittajaksi Roomassa.
Olympiavoittajan turnaus Ranskan avoimissa vaarassa
Vuodesta 2011 vaivannut selkävamma saattaa pitää Andy Murrayn pois Roland Garrosilta.
Nieminen törmäsi tuttuun muuriin ja menetti tie break -taikansa
Jarkko Nieminen koki jälleen tappion Ernests Gulbisia vastaan.
Nadal kotiyleisönsä riemuksi selvään turnausvoittoon
Rafael Nadal voitti Stanislas Wawrinkan Madridin turnauksen loppuottelussa.
Williams murskasi Sharapovan finaalissa
Serena Williams nappasi uransa 50. turnausvoiton kaksinpelissä. Maria Sharapovalla oli Madridin turnauksen loppuottelussa ongelmia syöttönsä kanssa.
Wawrinka yllätti Berdychin – finaalissa vastassa Nadal
Espanjan Rafael Nadal ja Sveitsin Stanislas Wawrinka kohtaavat sunnuntaina Madridin Masters-turnauksen finaalissa.
Williamsin mielenkiintoinen taktiikka toimi: “Olen tylsin ihminen”
Serena Williams ja Marija Šarapova pelaavat sunnuntaina Madridin WTA-turnauksen finaalissa.

Kommentoi aihetta
(0 kommenttia)
Kirjoita uusi kommenttiKiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Urheilun toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Urheilun toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.