Ministeri paralympialaisissa - "Välillä on tullut tippa silmään"
Opetusministeri Jukka Gustafsson viihtyi paralympialaisissa. Yhteisöllisyys kisoissa lämmitti.
Ministeri Gustafsson ehti kiireiltään Lontooseen seuraamaan paralympiakisojen monipuolista urheilutarjontaa.
- Olen onnellinen, että oli mahdollisuus tulla tänne ja perehtyä laajaan lajikirjoon. Ja kun vielä suomalaiset ovat niin vahvasti mukana, neljä kultamitalia ja paljon menestystä, niin tämä oli tosi upea kokemus, Gustafsson totesi Suomen mitalikahveilla.
Yli 4 200 vammaisurheilijan kilvoittelu nosti tasa-arvon ajatuksen kirkkaana mieleen. Kilpailijoiden itsensä voittaminen ja toisten kannustaminen lämmitti ministerin mieltä.
- Sana tasa-arvohan on joiltakin osin vähän kulunut, mutta silloin kun puhumme liikunnasta tai vaikkapa huippu-urheilusta, niin kaikilla ihmisillä on mahdollisuus löytää urheilulaji ja kilvoitella.
- Ja olen sitä mieltä, että ihmiset voivat aina kilpailessaan ja urheillessaan parhaimmillaan kasvaa ihmisinä ja antaa arvoa kanssakilpailijoille. Täällä on huikean hieno henki. Voidaan puhua joukkueesta ja perheestä, ihan maailmanlaajuisesti. Välillä on tullut tippa silmään, kun on näitä urheilukilpailuita ja urheilijoita seurannut, Gustafsson sanoi.
Aikoinaan jalkapalloa SM-tasolla pelannut Gustafsson harrastaa edelleen säännöllisesti liikuntaa. Hän korostaakin fyysisen vireyden vaikuttavan myös jaksamiseen.
- Se on tärkeä kysymys. Itselleni lenkki kaksi viikossa - ja parhaimmillaan voi pelata jalkapallomatsinkin - pitää sielun ja ruumiin virkeänä. En voisi kuvitellakaan tekeväni näin vaativaa työtä aamusta iltaan ilman, että huolehtisin niin fyysisestä kuin henkisestäkin kunnosta. Ja nämähän kulkevat käsi kädessä; pitää välillä osata istua ja rauhoittua, muistutti 65-vuotias Gustafsson.

Kommentoi aihetta
(1 kommenttia)
Kirjoita uusi kommenttiKiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Urheilun toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Urheilun toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.
katsoja
Ilmoita asiattomasta kommentistaKatsojia eri kilpailuissa on ollut hieno määrä.