Minna Kauppi palaa kilpapoluille nälkäisenä
Minna Kauppi palaa yli kahden kuukauden kilpailutauolta keskiviikkona suunnistuksen Huippuliigan osakilpailussa Lohjalla. Sairastelusta toipunut Kauppi lähtee kilpailuun odottavin tunnelmin.
- Kyllähän se kieltämättä tuntuu vähän suuremmalta kuin huippuliigapäivä yleensä. Vähän sellainen ahdistava olo on, kun ei yli kahdeksaan viikkoon ole juossut kilpailua tai kovaa, Kauppi kommentoi YLE Urheilulle kilpailun aattona.
Keuhkokuumeen kanssa paininut Kauppi myöntää, että sairauden kanssa on pitänyt olla maltillinen. Perusharjoittelun hän saanut kuitenkin jo hyvälle mallille.
- Viime viikolla, kun oltiin Lapissa, tuli heti iskettyä aika paljon tunteja ja kilometrejä. Kyllähän tässä on ollut pakko olla terveyden ehdoilla. Siinä mielessä on pitänyt opetella kärsivällisyyttä, Kauppi selvitti.
- Pystyin tekemään pitkäkestoisia perusharjoitteita todella paljon. Kokeilin kovia vähän alamäkeen, mutta ei voi sanoa että olisin vielä tehnyt mitään kilpailua vastaavaa treeniä. Juoksu alkoi olla kuitenkin koko ajan helpompaa, joten todella positiivisilla fiiliksillä tässä ollaan - ennen kaikkea, kun pääsin vihdoin juoksemaan.
Elokuun puolivälissä Ranskan Savoiessa järjestettävät MM-kilpailut ovat kauden ehdoton päätavoite. Omien sanojensa mukaan Kauppi ei ehdi huippukuntoon MM-karkeloihin.
- Kyllähän tässä on ollut koko ajan kiire. Fakta on se, etten tule siellä olemaan missään elämäni kunnossa. Vaikka kuinka hyvät pohjat on kymmeniltä vuosilta tässä takana, ei sitä huippukuntoa saa sinne luultavasti. Positiivista on kuitenkin se, että minulla on varmasti kovempi nälkä suunnistaa ja tehdä tarkkaa työtä kuin muilla. Siellä on maastot, jotka vaativat oikeasti loistavia suunnistussuorituksia, Kauppi päätti.
Tuoreimmat aiheesta: Suunnistus
Ensi vuoden Jukolan viestiä valmistellaan jo innostuneessa ilmapiirissä
Ensi kesänä Kuopion Vehmersalmella pidettävään Jukolan viestiin on jo ilmoittautunut runsaasti talkoolaisia. Kilpailukeskuksen rakennustyöt käynnistyvät kesällä.
Tranchand ykkönen Tampereella
Viimeisenä startannut Ranskan Frederic Tranchand suunnisti Huippuliigan finaaliosakilpailun, 7,1 kilometrin takaa-ajokisan voittoon Tampereella.
Kaupin etumatka piti, Rantasen kisassa dramaattinen loppu
Venla Niemi oli nopein naisten 5,9 kilometrin takaa-ajossa suunnistuksen Huippuliigan finaalissa Tampereella. Reippaassa johdossa kisaan startannut Minna Kauppi otti kuitenkin voiton.
Boström pähkäilee kisakalenteriaan - "Kutkuttava tilanne huippuliigassa"
Mårten Boström on joutunut yllättävään tilanteeseen. Boströmin piti jäädä pois suunnistuksen huippuliigan finaalista, mutta nyt hänelle on tarjolla liigan kokonaisvoitto.
Minna Kauppi yllättyi ylivoimastaan
Minna Kauppi yllättyi ylivoimaisestaan voitostaan suunnistuksen huippuliigassa Lohjalla. Kauppi hakee yhä terävintä virettään.
Rastipisteessä: Voittoresepti
Kalevan Rasti juhli suunnistuksen Tiomila-viestin voittoa. Näin Hannu Airila luonnehtii joensuulaisten voiton avaintekijöitä.
Kauppi huolissaan väsymyksestään - "En halua keskinkertaista suoritusta"
Suunnistuksen Huippuliiga jatkuu torstaina Lohjalla. Kaksi edellistä kilpailua voittanut Minna Kauppi on huolestunut väsymyksestään.
Kalevan Rastin loppukiri mursi vastustajan - "Hän jäi maahan rättiväsyneenä"
Tiomilan voitto irtosi vasta ankkuriosuudella. Kisan alku oli joensuulaisille katastrofaalinen.
Kalevan Rasti juhlii Tiomilan voittoa
Kalevan Rasti voitti toiseksi sijoittuneen Halden SK:n lähes kolmella minuutilla Tiomila-viestissä.
Pyrintö viides naisten Tiomila-rasteilla
Ruotsalainen Domnarvets GoIF valloitti suunnistuksen naisten Tiomila-viestin. Tampereen Pyrintö sijoittui viestissä viidenneksi.

Kommentoi aihetta
(10 kommenttia)
Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Urheilun toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Urheilun toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.
///^_^\\\
Ilmoita asiattomasta kommentistaUpeaa ja mahtavaa saada rasti-=^.^= pitkästä aikaa näkyville, vaikkakin yölähetyksessä (fst klo 22.40). On tietysti hienoa, että ylen suunnistusporukka saa lempeän vuorokausirytmin vaihdoksen Jukolan jälkeen, mutta toivokaamme, että Minna ei rasitu liikaa yöjuoksussaan. \(^_^)/
moska
Ilmoita asiattomasta kommentistaite tiiän miltä tuntuu juosta nälkäsenä. Ei se oikeen meinaa onnistua.
Tuge
Ilmoita asiattomasta kommentistaHyvä Minna!!
Karppaaja
Ilmoita asiattomasta kommentistaAntakaa hyvän tähden hänelle ruokaa. Ei kenenkään pitäisi Suomessa nälästä kärsiä.
metsästäjänainen norsunnahassa:P
Ilmoita asiattomasta kommentistaon kyllä hieno urheilija tsemppiä minna tuleviin koitoksiin ja ennen kaikkea mm-kisoihin.
migu
Ilmoita asiattomasta kommentistakannattaa syyä ennen kilpailua niin ei oo niin nälkä.
henkinen suorituskyky
Ilmoita asiattomasta kommentistaMinnan henkinen kantti mitataan loppukaudesta sillä malttaako Minna keskittyä varmaan henkiseen suoritukseen koska fyysinen isku ei ehdi MM-mitalitaistoon. Huhupuheiden mukaan Ranskassa on erittäin vaativat suunnistukselliset radat joten saumaa olisi mutta riittääkö maltti kun on tottunut siihen että fysiikasta homma ei ole kiinni . Odotellaan ja katsotaan miten Lohjan jyrkät rinteet iskevät Minnan kintereisiin lyijyä????
antti
Ilmoita asiattomasta kommentistavarokaa vastustajat nälkäinen saalistaja tulee:D
Panu
Ilmoita asiattomasta kommentistaNälkäinen susi juoksee kovempaa!
Minna -67
Ilmoita asiattomasta kommentistaJES! Huomenna tulen kannustamaan Lohjan kaduille =)