Multala avasi MM-kisat lähtövoitolla
Suomalaiset olivat tänään huippuvauhdissa MM-regatoissaan. Lindgrenin veljekset ovat kolmen päivän jälkeen tiukasti mitalikamppailussa mukana. He taistelivat tänään sijat 1 ja 11. Sari Multala aloitti MM-kisat Saksan Boltenhagenissa lähtövoitolla.
Lindgrenin veljekset ovat kolmen päivän jälkeen tiukasti 470-luokan mitalikamppailussa mukana. He taistelivat tänään sijat 1 ja 11 ja ovat nyt kokonaistilanteessa upeasti kolmantena.
- Joonas ja Niklas taistelivat koko ajan uusiseelantilaisten kanssa. Lopulta he ehtivät maaliin pari veneenmittaa ennen, valmentaja Petri Leskinen kuvaili jännitysnäytelmää.
- Toisessa lähdössä tuuli oli todella kevyttä ja aallokko isoa.
Lindgrenit saivat pudottaa huonoimman tuloksensa eli 11. sijan pisteistään pois.
Sari Multala aloitti laser radialin MM-kisat Saksan Boltenhagenissa lähtövoitolla. Sijat 1 ja 8 olivat mainio aloitus regatalle.
- Olosuhteet olivat juuri sellaiset kuin odotinkin, eli haastavat ja vaihtelevat. Ensimmäisessä lähdössä käsitykseni tuulen käyttäytymisestä oli oikea, ja pääsin toteuttamaan suunnitelmani. Toisessa ajatus oli myös oikea, mutta toteutus huono. Onneksi sain paranneltua sijoitustani kisan edetessä, kolmantena oleva Multala sanoi.
Suomen toinen Laser radial -edustaja Tuula Tenkanen harmitteli päivän hankaluutta.
- Ensimmäisessä lähdössä alku oli hyvä, mutta tein ensimmäisellä avotuuliosuudella väärän reitinvalinnan. Toisessa lähdössä otin surkean startin enkä päässyt kunnolla tuulenkäännösten rytmiin ensimmäisellä vastatuulella, sijat 9 ja 24 purjehtinut Tenkanen kertoi.
Tapio Nirkko nappasi Finn-jollallaan Falmouthissa sijat 17 ja 2. Hän nousi kokonaistilanteessa kolmen päivän jälkeen kuudenneksi.
- Tämä päivä oli brutaalia Finn-purjehdusta parhaimmillaan. Kova, puuskainen tuuli, alhainen lämpötila ja pitkät lähdöt pistivät miehet koville. Kun näin vaikeissa olosuhteissa sain yhden ok:n ja yhden loistavan lähdön, oli päivä selvästi hyvä, Nirkko iloitsi.
Yle Urheilu
Tuoreimmat aiheesta: Purjehdus
Tuula Tenkanen purjehti toiseksi Eurooppa-cupin ensimmäisessä osakilpailussa
Suomalaiset purjehtivat hyville sijoituksille Italiassa käydyssä Eurooppa-cupin osakilpailussa.
Purjehduksen olympiavoittaja hukkui
America's Cupiin valmistautuvan Artemis-joukkueen katamaraani kaatui kohtalokkain seurauksin San Franciscossa. Andrew Simpson menetti henkensä.
Tuula Tenkanen nousi maailmancupin kilpailussa toiseksi
Tuula Tenkanen kilpaili lauantaina Ranskan Hyéresin maailmancup-regatan mitalilähdöissä.
Tuula Tenkanen Hyéresin maailmancupin voittotaistelussa
Suomalaispurjehtijat jatkoivat urakkaansa Hyéresin maailmancup-regatassa perjantaina.
Tenkaset edelleen kärjen tuntumassa mc-regatassa
Suomalaispurjehtijoilla oli torstaina kiireinen päivä Ranska Hyéresissä käytävässä maailmancup-regatassa.
