Multala edelleen MM-mitalissa kiinni
Sari Multalalla ja Tuula Tenkasella oli tänään aiempia vaikeampi päivä Laser radialin MM-regatassa Boltenhagenissa. Multala purjehti sijat 10 ja 25, ja Tenkanen 6 ja 40.
Kokonaistuloksiin sijoitukset eivät huonoimman tuloksen poisjätön ansiosta juuri vaikuttaneet, sillä Multala on nyt toisena (31 pistettä) ja Tenkanen seitsemäntenä (52 pistettä) Saksan vesillä.
- Tänään keräsin pisteitä sitten enemmän kuin koko kisassa tähän mennessä. Käsitykseni tuulen käyttäytymisestä oli väärä, ja se teki purjehduksen vaikeaksi. Etenkin toisessa lähdössä olin niin väärässä paikassa kuin vain voi, Multala sanoi.
- Minulla oli yksi hyvä ja yksi huono lähtö, Tenkanen summasi.
Kilpailussa on jäljellä vielä kaksi kultafinaalia huomenna ja kaksi sunnuntaina. Laser radialissa ei purjehdita lainkaan mitalilähtöä. Kilpailua johtaa Kiinan Lijia Xu 19 pisteellään.
Multala on aiemmin saavuttanut MM-kisojen laser radial -luokassa kaksi kultaa ja yhden hopean.
