Tennis |

Murray-manian taustalla massiiviset panokset

Roger Federerin ja Andy Murrayn välinen miesten kaksinpelin finaaliottelu sunnuntaina on molemmille äärimmäisen tärkeä koko uran kannalta.

Andy Murray ja Roger Federer
Andy Murray ja Roger Federer Kuva: AFP / Lehtikuva

Urheilutapahtuma laittaa Ison-Britannian taas tänään sekaisin. Nyt ei ole kuitenkaan kyse jalkapallon EM-kisojen puolivälierästä, vaan Wimbledonin tennisturnauksen miesten loppuottelusta, jossa nähdään lajin synnyinmaan edustaja ensi kertaa 74 vuoteen.

Englanti-Italia-ottelua seurasi saarivaltakunnassa noin 20 miljoonaa tv-katselijaa. Arviolta noin 17 miljoonaa brittiä katsoo sunnuntaina Suomen aikaa klo 16 käynnistyvää tennisottelua televisiosta.

Lippujen hinnat Murrayn finaaliotteluun ovat nousseet pilviin. Halvimmat Wimbledonin keskuskentän liput maksavat tavallisesti 150 euroa, mutta kahden hengen tiketeistä sunnuntaina saattaa joutua pulittamaan jopa yli 56 000 euroa!

Kerrataanpa hieman lähtökohtia sunnuntain monumentaaliseen loppuotteluun Roger Federerin ja Andy Murrayn välillä.

Roger Federer

Sveitsiläinen jahtaa jo seitsemättä Wimbledon-titteliään. Voitolla hän saavuttaisi kaksi merkittävää ennätystä. Hän nousisi tasoihin Pete Samprasin (ja 1800-luvun Willie Renshaw'n) kanssa Wimbledon-mestaruuksien määrässä.

Tämän lisäksi hän nousisi yli kahden vuoden tauon jälkeen takaisin lajin maailmanlistan ykköseksi. Hän on ollut uransa aikana vain yhden viikon Samprasia vähemmän ATP-listaykkösenä, joten voitto sunnuntaina nostaisi hänet amerikkalaislegendan rinnalle ja todennäköisesti seuraavalla viikolla myös ohi huimasta 286 viikon ennätyksestä.

Nuorten miesten hallitsemassa lajissa on nähty vain kaksi kolmekymppistä Wimbledon-mestaria: Rod Laver vuonna 1969 ja Arthur Ashe 1975. Federeristä tulisi sunnuntain voiton myötä myös tennishistorian toiseksi vanhin maailman ykkönen Andre Agassin jälkeen.

Voitolla Federer myös palaisi takaisin Grand Slam -voittajaksi kahden ja puolen vuoden tauon jälkeen. Tuona aikana ensi kuussa 31 vuotta täyttävä kahden lapsen isä on usein tuomittu jäämään jo pysyvästi nuoremman sukupolven supertähtien, Novak Djokovicin ja Rafael Nadalin jalkoihin.

Andy Murray

Kerrataan vielä se, että skotti on ensimmäisenä lajin emämaan pelaajana Wimbledonin kaksinpelin finaalissa sitten vuoden 1938. Fred Perry voitti kahta vuotta aiemmin (1936) edellisen brittimestaruuden.

Murraylla on sunnuntaina kaksijakoiset tunnelmat. Toisaalta hänellä ei ole mitään hävittävää. Harva voi pitää häntä ennakkosuosikkina kuusinkertaista mestaria vastaan. Murraylla on kuitenkin painolastinaan saarivaltakunnan 76 vuoden odotus ja jo kolme hävittyä Grand Slam -finaalia (joista kaksi Federeriä vastaan) ilman erävoittoja.

Summa summarum

Federer ja Murray ovat pelanneet ammattilaiskentillä 15 kertaa vastakkain skotin johtaessa otteluvoitoin 8-7. Kaikki kohtaamiset on kuitenkin pelattu kovapinnotteisilla ulkokentillä, jotka poikkeavat ruohokentistä selvästi. 

Lontooseen on sunnuntaiksi ennustettu sadetta iltaan asti. Ottelu pelattaneen siis katon alla. Lähtökohtana tämä suosii Federeriä, sillä hän hallitsee sisäkenttien olosuhteet paremmin kuin kukaan muu. Tästä todistuksena vaikkapa neljä tenniskauden päättävän sisähallissa pelattavan ATP-mestaruusturnauksen voittoa.

Siitä huolimatta, että Murraylla on kotimaansa synkkä Wimbledon-menneisyys taustallaan, ei kukaan voi häntä liikaa sormella osoittaa jos tappio tulee sunnuntaina lajin kaikkien aikojen eniten Grand Slam -turnauksia voittanutta pelaajaa vastaan.

Tämän takia paineet ovat pikemminkin Federerin pääkopassa. Hänen paineensietokykyään kukaan tuskin epäilee. Federer on myös todennäköisesti ensimmäistä kertaa Wimbledonin finaalissa tilanteessa, jossa hän ei ole yleisön suurin suosikki.

Tuoreimmat aiheesta: Tennis

Urheilun pääuutiset

Suosittelemme

Urheilun tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä